avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate valentin.gherman

Activitate valentin.gherman

Buna ziua! Am înțeles că la un teren cu suprapunere reală se poate vinde doar partea neafectata de suprapunere. Întrebarea e in proprietatea cui rămâne partea afectată de suprapunere, a persoanei care deține terenul său a persoanei care este suprapusa? Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Accident in sensul giratoriu
Pe cei de la asigurari nici nu i-a interesan. Au zis ca-i intocmeste lui dosar de dauna. Eu am cerut sa fie trimis spre analiza dosarul la compartimentul specializat de analiza daune
Răspuns la discuția Accident in sensul giratoriu
Mulțumesc pentru dezbatere. Faptele sunt așa cum am scris, nu am nuanțat nimic că nu trebuie sa conving pe nimeni. Ideea era cum îmi pot dovedi nevinovăția. Interesant că poliția i-a dat dreptate lui nu pentru că nu i-aș fi dat lui prioritate ci pentru că eu in momentul in care am frânat am blocat intersecția și individul nu avea pe unde să treacă, la care am observat că e trasa de par tare treabă și am acceptat amiabila decât să-mi irosesc timpul prin tribunale
Răspuns la discuția Accident in sensul giratoriu
Ce e sigur e ca nu era in giratoriu in momentul in care am intrat, nici macar aproape (am si martor dar nu vrea sa depuna marturie” ca el nu da cu subsemnatu”), rezulta ca eu nu pot dovedi nimic. Ce e interesant ca in amiabila a scris la casute bifate ”intram in sensul giratoriu” eu am scris ”circulam in sensul giratoriu” iar el a scris la observatii ”sunt nevinovat, intersectia era blocata”. Adica blocata de cine? de mine nu?, adica daca intersectia era blocata cu mine el cum a patruns in intersectie ca trebuia sa dea prioritate vehiculelor care circula in intersectia giratoriu. El se refera ca era blocata prin faptul ca eu am franat cand a venit spre mine, am crezut ca ma ocoleste cumva. Cat despre faptul ca te opresti cand vine cineva din stanga apoi aia inseamna ca de pe o strada laterala intri intr-un giratoriu cu bulevard agomerat in veci pururi
Răspuns la discuția Accident in sensul giratoriu
Prioritatea de stanga e pentru vehiculele aflate in intersectie.Pe el nici macar nu l-am vazut in momentul in care am intrat, si el a facut tot giratoriul in frana
Buna ziua! Aseara am fost lovit in partea stg spate rezultand axa masinii indoita, intr-un sens giratoriu. Eu intram de pe o strada laterala (supermarchet) in sens iar celalalt vena tare in linie dreapta. Cand am intrat nu l-am observat iar cand eram aproape de mijlocul sensului m-am trazit cu el in stanga franand, am franat si eu si el a intrat in mine. La politie mi s-a spus ca e vina mea ca el venea din stanga si nu am cum sa dovedesc ca el venea tare si ca eu eram primul in intersectie. La recomandarea lor am facut amiabila si urmeaza sa ne vedem luni cu inspectoul de daune. Intrebarea mea e cum se poate dovedi ca eu am dreptate si cum se interpreteaza aceste cauze? Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu puericultura
Am inteles, deci conform ccm in vigoare eu beneficiez de 5 + 10 zile liber platite daca am facut curs de puericultura indiferent de numarul de copii, nu?
Buna ziua! Am inteles din lege ca acele +10 zile de concediu se acorda o singura data indiferent de numarul de copii. In CCM-ul din cadrul firmei la care lucrez exista urmatoarea sintagma :
"În afara concediului anual de odihnă plătit, salariaţii vor beneficia de zile libere, plătite, astfel:
b) la fiecare naştere 5 zile
-dacă a urmat un curs de puericultură +10 zile".
Intrebarea mea este daca se acorda acele 10 zile la fiecare nastere fiind un drept suplimentar negociat sau trebuie sa se respecte legea care spune ca se acorda o singura data?
Buna ziua! am construit si ingradit un imobil in 2012. La indicatiile unui topograf am stabilit limitele apoi cu altul am facut plan de situatie si incadrare in zona. In 2017 am intabulat terenul si casa iar topograful care a venit la intabulare a constatat ca exista o suprapunere reala de 1 metru cu vecinul din stanga. Practic parcela mea a fost translatata 1 metru in terenul lui. OCPI a intabulat parcela mea cu schimbarea limitelor. La intrebarea mea daca e inregula asa topograful mia spus ca da si ca vecinul la randul lui trebuie sa mearga la cadastru sa-si schimbe limitele. Acuma el vrea sa vanda parcela si vazand suprapunerea a zis ca el vrea doar sa o vanda nu sa faca acte de genul acesta care ii implica o cheltuiala suplimentare. Va rog a ma indruma daca exista vreun risc pentru mine sau cum se poate solutiona problema astfel incat sa nu risc sa fiu dat in judecata. Mentionez ca am construit si un gard deloc ieftin fara contributia lui si iam si propus sa o ia ca si compensatie pentru cei 45 metri patrati pierduti. Va multumesc