avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate diadora.74.sb

Activitate diadora.74.sb

Se poate pensiona de boala o persoana daca este in evidenta de ani de zile cu ASTM BRONSIC? Avand o vechime de 20 de ani in munca?
Multumesc
Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament?
Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) yala de la usa de intrare in apartament?
Multumesc, mi-am clarificat intrebarea
Răspuns la discuția Raspuns sentinta civila
Multumesc
Poate nu m-am exprimat corect, de exemplu o persoana poate avea adresa de domiciliu permaneneta, sau doar temporara (1 an)? cu ce este diferit legislativ?
Flotan sau luat in spatiu?
Care este diferenta si daca poate creea probleme proprietarului?
Ce inseamna mai exact:

"Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia necompetenţei internaţionale a instanţelor române, invocată de către pârât. Respinge, cererea de chemare în judecată, având ca obiect acţiune în constatare, formulată de către reclamant, în contradictoriu cu pârâtul, ca nefiind de competenţa instanţelor române. Obligă pe reclamant la plata în favoarea pârâtului a cheltuielilor de judecată ocazionate în cuantum de 5000 lei, cu titlu de onorariu avocaţial. Cu drept de a formula recurs în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea urmând a fi depusă la Judecătoria X. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, ........"


Pârâtul trebuie sa plateasca ceva?
Multumesc
Multumesc frumos.
Daca sunt mai multe persoane in cauza se pot depune reclamatiile sub forma colectiva?!
Angajatorul NU a platit salariile de pe luna decembrie-ianuarie si nici contributiile catre CAS, pensii nu sunt platite incepand cu luna noiembrie 2022.
Ce pot face angajatii ca sa li se plateasca sumele restante?
Care sunt caile de urmat legislative?!
Multumesc