avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de ...

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament?
Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) yala de la usa de intrare in apartament?
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 08:59, 7 Decembrie 2023
10 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum sa dea proprietarul toate cheile? Niciodată și nu, chiriasul nu poate schimba yala.
Asta nu inseamna ca proprietarul poate veni peste chiriaș sau poate veni în lipsa lui.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce înseamnă "toate" cheile? Adică el să nu mai aibă nicio cheie? Și câte chei trebuie să vă dea ca să vă convingeți că vi le-a dat pe toate? E cumva o glumă de la Grupul Divertis?

Cât timp dețineți apartamentul ca chiriaș, acela este, de drept și de fapt, domiciliul dvs. Deci puteți schimba yala, cu condiția ca la încheierea contractului, să remontați yala originală. Dar proprietarul are dreptul, cu o notificare prealabilă, la o dată agreată de ambele părți, în prezența dvs., să inspecteze apartamentul. Cât de des? Știți povestea cu "cuiul lui Pepelea", sau una din năzdrăvăniile lui Nastratin Hogea? Dacă nu este înțelegere de ambele părți, relația poate deveni un coșmar, din care nu câștigă nimenea.

diadora.74.sb a scris:

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament?
Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) yala de la usa de intrare in apartament?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere locuinta si chei de rezerva rodyhas rodyhas Buna ziua Am o garsoniera pe care am inchiriat-o si chiriasii au schimbat yala si refuza sa-mi dea cheie si mie.Problema este ca pleaca din localitate,din ... (vezi toată discuția)
Chiriasul poate sa schimbe yala? alana27 alana27 Am cumparat un apartament intr-un bloc nou din 2008,la terminarea actelor am prelua cheile intre timp a intrat in apartament agentul imobiliar care m-a dus la ... (vezi toată discuția)
Butuc pe cota indiviza sau pe apt unlocatar unlocatar Buna ziua Am schimbat butucul atat de la usa intrare cat si de la usa subsol . Am facut 32 chei care le-am pus ca pret in mod egal celor 16 ... (vezi toată discuția)