Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de ...

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament?
Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) yala de la usa de intrare in apartament?
Cum sa dea proprietarul toate cheile? Niciodată și nu, chiriasul nu poate schimba yala.
Asta nu inseamna ca proprietarul poate veni peste chiriaș sau poate veni în lipsa lui.
Ce înseamnă "toate" cheile? Adică el să nu mai aibă nicio cheie? Și câte chei trebuie să vă dea ca să vă convingeți că vi le-a dat pe toate? E cumva o glumă de la Grupul Divertis?

Cât timp dețineți apartamentul ca chiriaș, acela este, de drept și de fapt, domiciliul dvs. Deci puteți schimba yala, cu condiția ca la încheierea contractului, să remontați yala originală. Dar proprietarul are dreptul, cu o notificare prealabilă, la o dată agreată de ambele părți, în prezența dvs., să inspecteze apartamentul. Cât de des? Știți povestea cu "cuiul lui Pepelea", sau una din năzdrăvăniile lui Nastratin Hogea? Dacă nu este înțelegere de ambele părți, relația poate deveni un coșmar, din care nu câștigă nimenea.

diadora.74.sb a scris:

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament?
Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) yala de la usa de intrare in apartament?