avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere locuinta si chei de rezerva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere locuinta si chei de rezerva

Buna ziua
Am o garsoniera pe care am inchiriat-o si chiriasii au schimbat yala si refuza sa-mi dea cheie si mie.Problema este ca pleaca din localitate,din tara si pot aparea probleme cu instalatiile si apa in locuinta iar eu nu pot sa intru.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:10, 9 Ianuarie 2011
Verificati cu atentie ce drepturi ati acordat chiriasilor prin contractul de inchiriere
Daca nu ati prevazut neschimbarea cheilor,trebuie sa discutati cu chiriasul si sa conveniti exact ce drepturi si obligatii ii revin
Daca in contractul de inchiriere este precizata obligatia de a nu a duce modificari sau schimbari la apartament inclusiv de inlocuire chei acces - fara acordul dvs,puteti sa notificati chiariasul sa remonteze cheile din care detineti si dvs exemplar
este dreptul chiriasilor sa schimbe yala pe perioada cat stau cu chirie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de ... diadora.74.sb diadora.74.sb Proprietarul este obligat sa-i dea chiriasului toate cheile de la usa de intrare in apartament? Chiriasul poate schimba (in caz de refuzul proprietarului) ... (vezi toată discuția)
Posesia cheilor unui imobil dat spre inchiriere dpasztor dpasztor As dori sa imi spuneti daca este vreo lege care reglementeaza problema posesiei cheilor de la intrare unui imobil inchiriat.Am dat in chirie un imobil cu ... (vezi toată discuția)
Butuc pe cota indiviza sau pe apt unlocatar unlocatar Buna ziua Am schimbat butucul atat de la usa intrare cat si de la usa subsol . Am facut 32 chei care le-am pus ca pret in mod egal celor 16 ... (vezi toată discuția)