Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere locuinta si chei de rezerva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere locuinta si chei de rezerva

Buna ziua
Am o garsoniera pe care am inchiriat-o si chiriasii au schimbat yala si refuza sa-mi dea cheie si mie.Problema este ca pleaca din localitate,din tara si pot aparea probleme cu instalatiile si apa in locuinta iar eu nu pot sa intru.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat.Va multumesc
Verificati cu atentie ce drepturi ati acordat chiriasilor prin contractul de inchiriere
Daca nu ati prevazut neschimbarea cheilor,trebuie sa discutati cu chiriasul si sa conveniti exact ce drepturi si obligatii ii revin
Daca in contractul de inchiriere este precizata obligatia de a nu a duce modificari sau schimbari la apartament inclusiv de inlocuire chei acces - fara acordul dvs,puteti sa notificati chiariasul sa remonteze cheile din care detineti si dvs exemplar
este dreptul chiriasilor sa schimbe yala pe perioada cat stau cu chirie.