avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate andreeavtz

Activitate andreeavtz

Buna ziua!

Din luna martie sunt in proces de divort din culpa exclusiva a sotului care are o legatura extraconjugala si urmatorul termen il am in septembrie, cand se vor audia martorii.
Nu mai rezist sa locuiesc sub acelasi acoperis cu sotul meu care desi are o amanta si pleaca la ea in fiecare joi sau vineri, nu vrea sa paraseasca locuinta comuna pana nu se termina si partajul, pe motivul ca nu are unde sa locuiasca.
Avem o casa cumparata cu credit ipotecar la care numai eu am achitat ratele de cand am luat creditul si o masina cumparata in leasing, pe numele meu. Eu nu am carnet si am convenit ca sotul meu sa ia masina si sa o folosesca si chiar i-am propus sa facem o novatie, dar a spus ca se mai gandeste, ca nu imi da raspunsul pe loc.
Pana in aprilie inclusiv am achitat si jumatate din rata de leasing plus asigurarea CASCO si RCA,
Sotul meu a achitat doar trei rate complete de leasing (mai, iunie si iulie) pacalindu-ma ca o sa ia el masina iar in august m-a mintit ca a achitat urmatoarele rate la CASCO si RCA si rata de leasing dar apoi am descoperit ca doar rata a platit-o partial iar asigurarile erau neachitate si expirate. Dupa ce am descoperit ce a facut mi-a lasat masina si cheile si a plecat iar la amanta.
De asemenea din martie nu a achitat decat de doua ori jumatate din factura la energie si jumatate din cea de lumina, iar eu intretin un copil minor de 4 ani, platesc toate ratele la casa si la masina, platesc toate cheltuielile casei, fac toata munca in gospodarie, deoarece de cand am introdus divortul nu ma mai ajuta cu absolut nimic.
Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac ca sa il determi sa plece, pot sa consider aceasta situatie caz de abandon si sa fac plangere pana la termenul din septembrie ca sa il evacuez?
Motivez prin cele expuse mai sus si prin faptul ca domnul acesta sta ca un parazit intr-o casa in care nu mai are nici un aport, ca sa nu mai spun ca nu imi da nici un ban nici pentru copil, iar pe deasupra a inceput de cateva zile sa ma denigreze si sa imi strice imaginea in fata prietenilor, a parintilor mei, abuzeaza emotional si de fetita noastra ,spunandu-i minciuni ca eu am un amant la Departamentul IT si ca il aduc in casa si tot felul de cuvinte urate si calomniatoare.

Va multumesc mult!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
Sunt in proces de divort cu sotul meu si i-am citit corespondenta de email cu amanta dansului. Pentru aceasta i-am schimbat parola adresei de email. Intentionez sa folosesc aceasta corespondenta si ca proba la divort. Sotul meu mi-a anuntat avocata ca i-am violat corespondenta personala pe email si a facut niste printscreenuri cu history-ul browserului de internet. Practic se vede accesat mailul yahoo.com cu user-ul lui, tab-ul de change password, diverse search-uri pe site-ul de help center al yahoo-ului si al google-ului - pt ca are si un mail pe gmail, tab-ul de change password al google-ului si de "ati uitat parola?".
Eu am fost logata la calculatorul lui cand i-am accesat mailurile.
Pot sa ma bazez pe faptul ca nu prea iti dai seama din screen-uri cine a accesat de fapt mail-ul, eu sau el?
Poate sa foloseasca aceste print-uri ca sa imi deschida o actiune penala pentru citirea corespondentei personale?
Am vreo portita de scapare?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Transfer ipoteca - am vreo sansa?
Nu stiu nici o cale, nu lucrez la departamentul de credite si nici nu e asa de usor sa discuti o astfel de solutie cu cineva din banca - mi-e si rusine sa le spun ce mi se intampla, doar la Resurse Umane a trebuit sa discut cu cineva care mi-a eliberat adeverinta de salariat. Nu stiu nici pe ce baza legala banca ar accepta de la un angajat un astfel de transfer.
Ieri avocatul meu mi-a spus sa cer partaj pe 85% adica 70 % contributia proprie + 15 % partea din creditul ipotecar. Deasemenea divortul este din culpa exclusiva deoarece sotul meu are o relatie extraconjugala de peste 9 luni cu o colega de serviciu. In momentul in care l-am descoperit a inceput sa imi ceara jumatate de casa, masina si copilul.
Asa a formulat si capetele actiunii de divort: sa i se incredinteze lui copiilul - o fetita de 4 ani, sa i se plateasca pensie alimentara de catre mama, daca nu i se incredinteaza a specificat si perioadele de vizitare si a solicitat partajarea 50-50 a masinii si a casei. Masina e luata in leasing de un an si avocatul meu a spus ca nu e cazul sa o luam in discutie iar la casa mi-a spus sa nu fac acest lucru (transferul de ipoteca) ci sa solicit acest procent de 85%.
Problema cea mai mare este ca acest om nu vrea sa plece din casa, ma hartuieste fizic si psihic, imi face poze la patul nefacut, la vasele nespalate din chiuveta, ma ameninta ca are hartii prin care va demonstra ca nu sunt in stare sa imi cresc copilul si ca la fel de neputincioasa este si restul familiei mele.
Nu sunt nici eu o fire calma si am devenit mai stresata si emotiva decat de obicei si nu stiu ce sa mai fac ca sa plece odata.
Incerc sa ma impac cu ideea ca pana nu se termina totul nu va pleca si ca trebuie sa ma linistesc.
Mi s-a spus ca aceste lucruri nu au deloc valoare la tribunal si ca reprezinta doar un instrument de santaj.
Nu m-am gandit sa fac o refinantare mai buna pentru ca am o dobanda preferentiala la acest credit care la momentul de fata este la jumatate fata de piata. Nu am o solutie de a schimba iopteca decat cu apartamentul parintilor mei, chiar tatal meu a discutat acest lucru, dar in acest moment nu stiu daca mi-ar accepta banca schimbul imobilului ipotecat.
Nu stiu nici daca merita sa imi implic parintii in asa ceva si sa pun per casa lor o ipoteca si apoi sa nu rezolv nimic la partaj.
De aceea v-am scris, in speranta ca imi puteti spune daca o astfel de solutie poate fi atacata in instanta de ceallta parte si sa imi vand si casa si sa raman si cu ipoteca pe cea a parintilor.
Nu pot sa fiu desteapta si sa gasesc singura o cale, am incercat, m-am sfatuit cu avocatul , cu parintii, v-am scris dumneavoastra. Atata pot sa fac.
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Transfer ipoteca - am vreo sansa?
Multumesc pentru raspuns.

Am luat creditul ipotecar de la banca unde sunt angajata, rata la casa mi se retine automat la o zi de la virarea salariului in cont. De 20 de luni mi se retine astfel rata la acest credit.
Bunurile comune - pot sa spun ca m-am mutat in noua casa cu mobila veche de la apartament pe care mi-a cumparat-o tatal meu si ca aici de-abia am mai reusit sa ne punem niste pavele in curtea din spate si sa ne facem o bucatarie, tot cu bani de la tatal meu.
Salariul meu este cu aprox 40% mai mare decat al sotului si eu am suportat majoritatea cheltuielilor casei.
nu am vorbit cu avocatul meu aspectul acesta pentru simplul fapt ca ezit sa fac pasul asta - si mie mi se pare greu de realizat.
Din acest motiv v-am scris, m-am gandit ca unul dintre dumneavoastra s-a mai confruntat cu o astfel de situatie si mi-ar arata daca e o cale gresita sau am o sansa.
Buna ziua!

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa in urmatoarea situatie:

Am cumparat o casa in timpul casatoriei, cu credit ipotecar pe 30 de ani si banii din vanzarea unui apartament cumparat pe numele meu de catre parintii mei, inainte de casatorie.
In acest moment de-abia am inceput procesul de divort, sotul a amanat primul termen ca sa nu plece din casa, iar eu deja nu il mai suport si vreau sa incerc sa mut ipoteca de pe aceasta casa pe un alt apartament, proprietatea parintilor mei.
Sotul meu a solicitat in cererea reconventionala partajarea acestui imobil 50-50%.
Casa a valorat 115000 EUR, creditul ipotecar este de 36000 de EUR din care am achitat pana acum doar 1000 EUR (18 rate )iar restul au fost bani de la parintii mei si vanzarea apartamentului (63000 EUR apart +16000 EUR parintii mei)

Credeti ca in aceste conditii as putea sa sustin in instanta, la partaj, ca imobilul este al meu 100% (sotul meu nu mai plateste de 2 luni ratele la casa, de cand am depus actele de divort) si sa ii spun sa plece din casa?
Se poate ataca acest transfer de ipoteca, in conditiile in care suntem casatoriti inca, prima infatisare va fi de-abia pe 29 mai si cu siguranta mai primesc un termen la toamna? E mai bine sa fac miscarea asta dupa pronuntarea hotararii definitive de divort sau e totuna daca o fac acum?

Multumesc mult!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu stabilirea programului de vizitare.

Am intentat actiunea de divort cerand incredintarea copilului minor de 4 ani fata de mama, dar nu am specificat care va fi programul de vizitare al minorului de catre tata.
Sotul meu a facut o cerere reconventionala prin care solicita 2 week-end-uri pe luna, 2 saptamani din vacanta de iarna si 4 saptamani din vacanta de vara. Am o singura obiectie la acest program - vacanta de iarna este in general de 2 saptamani iar sotul meu o cere pe toata. La societatea la care lucrez concediile se programeaza mai greu iarna, de obicei pot obtine o saptamana vacata de iarna si as vrea sa nu depind de sotul meu.

Cum trebuie sa procedez ca sa solicit sa i se acorde o saptamana in loc de doua pentru ca doresc sa ii ofer si eu copilui o vacanta frumoasa de iarna ?

Va multumesc!
Buna ziua!
Am introdus actiunea de divort si dupa pronuntarea hotararii judecatoresti astept ca sotul meu sa ceara partajul.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Imobilul care face subiectul partajului este o casa care a costat 115000 Euro si a fost achizitionata in felul urmator:
- 70 % din valoare a fost platita din din vanzarea unui apartament pe care mi l-au cumparat parintii inainte de a ma casatori (63000 EUR) si 15800 EUR diferenta de bani primita cash de la parintii mei
- restul de 30 % (mai exact 36000 euro ) au fost obtinuti printr-un credit ipotecar pe numele meu. La credit pana acum nu am apucat sa platim decat 1000 Euro, parte de capital (fara dobanda).
Dupa pronuntarea hotararii definitive de divort doresc sa rambursez anticipat total creditul ipotecar din banii mei si ai parintilor mei si sa solicit imobilul in procesul de partaj 100%.
Considerati ca merita sa fac efortul asta, care este urias in momentul de fata dar nu de neatins?
Se va contesta aceasta rambursare de catre ceallta parte in procesul de partaj?

VA multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspunsuri si urare!
Din pacate vrea partaj - chiar aseara m-a amenintat ca vrea sa imi ia tot - si casa si copilul si ca merit faptul ca m-a inselat.
Asta in conditiile in care i-am cerut sa paraseasca imobilul in care locuim deoarece nu e decat musafir i timpul saptamanii iar in week-enduri se duce la amanta.

Nu are scrupule si moralitate si urmareste doar castigul imediat din afacerea asta. M-a amenintat ca are un super avocat cu care o sa imi ia tot ce am.
Credeti ca e posibil sa joace atat de murdar si sa convinga un avocat sa faca asta in conditiile date? Nu poate dovedi nimic, eu am toate documentele, doar creditul ipotecar de un an si jumatate este cartea pe care joaca cel mai tare - sustine ca asta e casa lui si ca o sa ma distruga.
Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Am introdus actiunea de divort si dupa pronuntarea hotararii judecatoresti astept ca sotul meu sa ceara partajul.
Imobilul care face subiectul partajului este o casa care a costat 115000 Euro si a fost achizitionata 70 % din vanzarea unui apartament pe care il dobandisem inaintea casatoriei si din bani de la parintii mei si restul de 30 % (mai exact 36000 euro ) au fost obtinuti printr-un credit ipotecar pe numele meu. La credit pana acum nu am apucat sa platim decat 1000 Euro. Sotul meu are o legatura extraconjugala de 9 luni de zile si dupa ce l-am descoperit si i-am cerut sa paraseasca imobilul refuza acest lucru si ma santajeaza cu partajul, amenintandu-ma ca i se cuvine mai mult de 70000 de Euro din valoarea de piata a casei (acum 200000 Eur) Nu doresc ca acest om sa primeasca nimic din casa mea pentru ca nu a contribuit decat cu 500 eur din valoarea ratelor la plata ei si m-am gandit sa incerc s rambursez cum ce a mai ramas din creditul ipotecar ca sa demonstrrez ca sursa tuturor fondurilor de finantare a casei imi apartine. Am vreo sansa sa reusesc? Aveti vreo idee cum as putea sa nu ii platesc cestui om atatia bani din care nu i se cuvine nimic pt ca in plus are doar o trreime din salariul meu si ani de zile numai eu am muncit, el s-a jucat pe calculator. In plus mai avem si o fetita minora de 4 ani. Va multumesc.