avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate hunor80

Activitate hunor80

Va multumesc pentru raspuns !.Daca aveti si alte pareri va astept in continuare.
cu stima Hunor80.

Buna seara .
am un credit de nevoi personale (flexicredit )la banka ,contractat in 2008 fara nici un fel de garantii.mai am de platit pana in 2013 sept.Suma nu este mare circa 2000 de lei total ,intrebarea mea este :ce poate sa faca banca mie in cazul in care nu mai platesc rata la credit,ma poate executa intrunfel ? Stau in casa parintiilor,nu am nimic pe numele meu.
am luat un credit de la raiffeisen bank acum un an eram angajat la o societate pe perioada nedeterminata din anul acesta in luna septembrie am devenit somer din motive neimputabile mie am avut o vechime de 7 ani la societate din ajutorul de somaj nu pot sa platesc ratele am un somaj de 488 lei iar rata este de 126 lei intrebarea mea este daca asigurarea pe care am facut la luarea creditului care contine textul de mai jos am dreptul sa achite firma la care am fost asigurat plata ratei mele circa 6 luni Flexicredit - Asigurarea de somaj este afectata de o perioada de amanare a acoperirii prin asigurare de 180 de zile, calculata o singura data de la data intrarii in vigoare. Cererea de despagubire va fi refuzata automat daca ti se notifica incetarea angajarii din motive neimputabile salariatului in aceasta perioada de 180 de zile.
Plata despagubirii este conditionata de trecerea unei perioade de asteptare de 90 de zile consecutive, perioada calculata de la data somajului. Despagubirea pentru somaj este de 6 plati lunare consecutive. Despagubirea va reprezenta plata a maximum 6 rate lunare consecutive, conform graficului initial de rambursare.
Răspuns la discuția bataie
salutare am ajuns la sfarsitul acestui caz am platit cele 1000 de euro cerut de fata .dupa cum spuneam suma ceruta era aberanta daca cineva ma poate ajuta si crede ca merita sa -l dau eu in judecata pt suma prea mare ceruta si daca am sanse sa recuperez din banii platiti asa zisei victime au retras plangerea de la politie Am auzit acum un alt caz de bataie unde este situatia mai grava ca al meu mai concret a fost fracturat nasul victimei si este in spital iar suma ceruta de aceasta indrumat de avocat este de 1000 de lei!!!!!!!!!!!! si nu de euro
Răspuns la discuția bataie
buna am ajuns acolo cu cazul ca m -am prezentat azi la parchet unde era de fata victima cu tatal lui si cu avocata ei si doresc rezorvalea pe cale admiabila daca platesc 1000 de euro si vor retrage plangerea dar suma mie mi se pare aberanta pentru cateva vanatai pe care a avut fata pe brat in rest nimic serios cum pot sa procedez sa nu platesc asa de mult?care este rezorvarea sa scap mai cu o suma mult mai rezonabila?ei nu dores sa lase mai ieftin si ma amenita cu darea mea in judecata am sanse sa scap mai iefin da sau nu ?sau sa ma inpac si sa platesc 1000 de euro pe care nu o merita astept parerile dvs cu stima hunor
Răspuns la discuția bataie
salutare tuturori vreau sa multumesc pentru ajutorul acordat si de sfaturile dvs. a trecut o saptamana si inca nimic nu sa petrecut. nu am fost chemat nicari inca am o nedumerire tind sa cred ca victima nu are nimic si e sanatoasa tun pt ca dupa cum am spus nu am lovit o asa de tare incat am crezut si cum mi a zis cineva am vorbit cu o martora a incidentului care este si judecatore la tribunal care mi a confirmat ca nu a vazut sa fi lovit fata mai degraba am lovit masina portiera si nu fata este posibil sa fie sfarsitul?ce se intampla cu plangerea? daca nu are dovezi si nu continua acest caz daca nu are nimic si e sanatoasa nu aduce certificat medico legal ?e inca devreme sa nu fi chemat la politie sau la tribunal .eu orcum saptamana viitoare am sa ma intorc in danemarca la lucru nu nu vin acasa decat la vara o sa fie o problema daca plec? politisti au spus ca pot pleca din tara linistit va rog sa mi precizati ce se va intampla in continuare din punc de vedere legal va multumesc
Răspuns la discuția bataie
va multumesc pt raspuns .dar problema este ca fiind beat nu stiu daca chiar am lovit o asa de tare incat sa trebuiasca ingrijir medicale . am sunat pe unul dintre martorii care este si prietena cu victima si mi a spus vrea sa ma dea in judecata fara sa rezolvam problema pe cale admiabila. dar cand am intrebat cum se simte ea mi a spus ca victima este in stare de soc dar nu era la spital sa aiba nevoie de ingrijir medicale eu cred ca era de fapt speriata de cele intamplate si daca nu o sa aiba nevoie de spitalizare nici o zi atunci scap mai ieftin ? si cu ce pedepse? amenda? in cazul in care este vorba de niste vanatai minore .
Discuție bataie
salut am o prblema eram in stare de ebrietate si m am intalnit cu fosta mea prietena cu care am vrut sa vorbesc iar o alta fata care era cu fosta mea prietena sa -a bagat intre noi sa nu vorbim iar find beat am inceput sa o lovesc pe fata dar nu amintesc sa fi lovit tare .iar aceasta a depus o plangere la politie inpotriva mea am fost chemat la sectie unde am dat o declaratie despre cele intamplate dupa care mi -au dat drumul fara amenda .fata im spune ca nu vrea sa retraga plangerea si vrea sa ma dea in judecata .intrebarea mea catre dvs este :ce pedeapsa o sa primesc daca ma da in judecata si nu ajung la intelegere cu victima?daca am sansa sa scap fara dosar penal ? sau cu o amenda .nu am cazier pana acuma si nici nu am avut vreo treaba cu politia eu lucrez in strainatate legal cu contract de munca si daca pot sa ma duc inapoi la lucru ? sunt disperat si im pare nespus de rau de cele intamplate astept un raspuns va multumesc