avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate ionutandrei10

Activitate ionutandrei10

Buna ziua , in anul 2016 m-am inscris la facultatea de construcrii prin echivalare direct in anul 2 fara taxa.
Nu am fost prezent, In anul 2018 am facut cerere pentru reinmatriculare (eu crezand ca sunt tot fara taxa). Nici acum nu am fost prezent, am fost exmatriculat, insa diploma de bac este la facultate, nu mi-o elibereaza pana nu achit taxa de facultate.
Este normal ? Cat timp dureaza pana se prescrie ?
Atasez raspunsul de la secretariat :
"Va trimit raspuns la email-ul trimis pe adresa de la rectoratul universitatii cu privire la stratutul financiar pe care l-ati avut in anul universitar 2018-2019.
In conformitate cu contractual de studii incheiat in septembrie 2018 (contractual cu nr.512/24.09.2018), ati fost student cu taxa.
Ati fost student la fara taxa la prima inmatriculare, adica in anul universitar 2016-2017.
In anul univ.2018-2019 ati facut cerere de reinmatriculare si ati fost inmatriculat la studii cu taxa conform art.39 alin.5 di regulamentul privind activitatea studentilor."


Ioan Victor a scris:

Ce scrie în Contractul de vânzare-cumpărare?
Aţi consultat un avocat înainte de a semna actul la notar?
Aţi fost cu un avocat la notar?



Nu ca gazul este tras, atat .
De curent nu scrie nimic .
Ma voi duce la un avocat, însă ma întreb dacă pot obține daune .
Mulțumesc
Salut, in mai 2020 am cumparat un apartament, fara curent.
Dezvoltatorul promite ca actele sunt in lucru, si ca mai dureaza o perioada.
Il pot da in judecata pentru daune ?
Buna seara, anul trecut in noimebrie am dat avans la un apartament, unde am stabilit ca vom face actele finale pana in 31.05.2020
Apartamentul nu este gata, daca nu semnam pana la aceea data se va prelungii sau se promisiunea va fi nula ?
Multumesc
Buna seara, in data de 06.12.2019 am castigat un proces ce are obiectul unei : revendicare mobiliară, ce suna asa :
"Admite cererea .... Obligă pârâtul ...să restituie reclamantului ...bunul mobil+cheltuieli Cu drept de apel, în termen de 30 de zile de la comunicare"
Document: Hotarâre XXXX/2019 06.12.2019
Am sunat avocatul sa vad daca a iesit hotarea, si mi-a dat cu flit .
Intrebare mea este, in cat timp iese o hotrare judecatoareasca daca ea s-a pronuntat deja ?
Au trecut 30 de zile, si pe site-ul portal nu s-a mai actualizat nimic
Multumesc
Deci, eu ce trebuie sa fac ??
Am dat o ca si o chirie lunara.
Individul a platit cateva luni dupa aceea n a mai platit nimic, eu am fost plecat din tara 2 ani
Buna seara, am imprumutat o masina unui "prieten" cu tot cu carte si talon.
Acum "prietenul" nu mai imi da masina.
Ce pot face legal ?
Nu am alta cheie de rezerva, iar masina este la el in curte.
Stiu ca a fost greseala mea ca am dat si cartea, dar ce mai pot face acum ?
Multumesc