avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate jozsdomk

Activitate jozsdomk

Răspuns la discuția copertina
Orice constructie chiar si in curtea proprie nu o poti face oricum si oriunde sau la orice distanta de casa vecinului......

Radu Pascal a scris:

Pai ce treaba aveti cu vecinul daca lipiti copertina de casa dvs?



Discuție copertina
Stau la casa si as dori sa-mi construiesc o copertina simpla fara fundatie, din lemn, lipita de casa mea, sub care sa-mi tin masina.. Care este regimul de distanta si de inaltime fata de casa vecinului si daca am nevoie de acordul lui (in care din cazuri) si deasemenea daca am nevoie de autorizatie de construire ? Aceste reglementari tin doar de codul civil si/sau si de hotariri de consiliu local ( care pot diferi de la o localitate la alta) ?
Răspuns la discuția asociatie de proprietari
Multumesc.
In instanta pentru recuperarea banilor , va fi un singur process sau individual cu fiecare in parte ?

ynocentta a scris:

Atat timp cat la nivelul imobilului de locuit in comun,proprietarii au inteles sa nu infiinteze asociatie de proprietari,problemele aferente partii comune se solutioneaza fie amaibil fie in instanta civila
Daca dv intentionati sa faceti reparatiile necesare la acoperis,pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa parcurgeti procedura prealabila sa realizati proiect tehnic sa solicitati la primarie autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Afirmati
As dori sa fac reparatiile necesare.
,inseamna ca va asumati responsabilitatea sa suportati dv integral intreg costul aferent documente +executie reparatie acoperis imobil de locuit in comun
succes !

Răspuns la discuția asociatie de proprietari
pentru dl Adam Grecu
Multumesc pentru oportunismul si exactitatea raspunsului dar....
1. eu sau cativa locatari putem face o asociatie,; apropos care este nr.minim ? si cu cei care nu vor fi in asociatie ma voi judeca cu fiecare in parte....
2. poate nu am fost suficient de explicit , prin acoperis am vrut sa spun sarpanta, care este o constructie nu? care necesita proiect, autorizatie ......
3. intradevar corect este autorizatie de construire, dar cati oameni , chiar si din domeniu sau chiar in acte oficiale ( internetul este plin de acest termen si nu pareri ), folosesc acest termen, ;
De fapt nu de corecturi gramaticale sau de termeni am nevoie eu acum ci de solutii......
totusi care ar fi acelea????
Multumesc.

Adam Grecu a scris:

Sunteti un vajnic aparator al dreptatii, dar nu sunteti bine informat - adica mai pe sleau, nu cunoasteti legislatia.
Sa le luam pe rand:
1. A cui este vina ca inca nu sunteti organizati in asociatie de proprietari? Dar acum sunteti organizati in as. locatari?
2. Costurile unei lucrari, fie si de reparatie a terasei (hidroizolatie), se repartizeaza proprietarilor in cote diferite, adica proportional cu sup. locativa a fiecarei locuinte, nu ... nu s-a contribuit in cote parti egale ci semnificativ diferite...;
3. Pentru refacerea hidroizolatiei NU este nevoie de autorizatie de construire (nu de constructie);
4. NU este nevoie de proiect, ci de niste simple masuratori in vederea intocmirii unui deviz privind costurile lucrarii;
5. In vederea executarii unor astfel de lucrari, asociatiile de locatari / proprietari, nu organizeaza licitatii, ci selectii de oferte;
6. Comitetul executiv alege oferta ce-a mai avantajoasa pentru proprietari tinind cont de mai multe considerente ( calitatea materialelor, bonitatea firmei, pret, garantii);
............................................................
Aici pe forum, daca cauti gasesti mai multe topicuri pe aceasta tema - care sunt pasii de urmat pentru efectuarea unei reparatii capitate a terasei unui bloc. Daca nu gasesti, sa ne scii si noi o sa va ajutam.
Chestiunea foarte importanta este sa citesti, asa la vreme de seara Legea nr. 196 / 2018 .

Iti dorim mult succes!

Stau intr-un bloc la etajul patru (ultimul), unde acoperisul este intr-o stare jalnica, As dori sa fac reparatiile necesare. Cum procedez? Mentionez ca in momentul de fata nu exista asociatie de proprietari legal constituita in acel bloc? Mai doresc sa mentionez ca nici la constructia acoperisului nu s-a contribuit in cote parti egale ci semnificativ diferite. De asemenea lucrarea s-a facut fara autorizatie de constructie , fara proiect , fara licitatie iar firma constructoare a fost aleasa la sugestia unui proprietar , nu de la ultimul etaj, pe considerentul ca asa vor fi cheltuieli mai mici pentru toti . Nu facture , nu garantie. Atat am putut obtine (noi de la ultimul etaj) de la ceilalti locatari de pe scara la acel moment dat.
Multumesc.
Multumesc. Sa inteleg ca , o hotarare judecatoreasca , ramasa definitiva si care precizeaza foarte clar , " sa permita accesul in mod neconditionat pentru a efectua reparatiile ..... se refera strict la cele existente , iar pe viitor daca apare acelasi fenomen , pentru a putea fi facute presupune un alt proces ? P.S. printre altele am apelat la un executor care afirma ca executa sentinta , nu stiu cat este de legal , in fine despre intelegere cu vecinele nici nu poate fi vorba , oamenii "traiesc intr-o alta lume.... "

~ interventie moderator - nu citati mesajul imediat anterior ~
De fiecare data cand am nevoie sa intru pe proprietatea vecinului (pentru a face reparatii la imobilul proprietate personala ) am nevoie de hotarare judecatoreasca ? (chiar daca am doua hotarari pe acest lucru , pentru reparatii , bineinteles reparatiile sunt diferite,; explicit am avut o sentinta de genul "sa permita accesul de a face reparatiile" . Alfel spus daca in viitor apare necesitatea unui alt tip de reparatie am nevoie de o alta sentinta sau pot apela direct la un executor? judecatoresc? Multumesc.
va faceti un gard ( binenteles cu AC )....

stancalia a scris:

Eu am 80 de cm de la peretele casei către Curtea vecinului și tot nu-mi permite sa îmi repar spatele casei ce pot face?