avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate LigiAlex

Activitate LigiAlex

Răspuns la discuția Infiintare asociatie caz social
Multumesc foarte mult pt raspunsuri! O seara buna!
Răspuns la discuția Infiintare asociatie caz social
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Infiintare asociatie caz social

Buna ziua! Doresc sa infiintez o asociatie dedicata sustinerii terapiilor pentru copiii cu dizabilitati ( tulburari de spectru autist, sindromul down, tulburari motorii, etc ) si as avea nevoie de cateva lamuriri:
1. Daca unul din membri fondatori doreste sa se retraga la un moment dat, trebuie despagubit daca la infiintare a contribuit financiar sau material?
2. Pot adera la asociatie mai multe persoane, indiferent daca au sau nu ceva in comun cu scopul asociatiei?
3. Membri intrati in asociatie dupa infiintarea ei, trebuie sa plateasca o cotizatie lunara? Se stabileste o suma anume de catre CD sau depinde de fiecare persoana?
4. Daca unul din acesti membri doreste sa se retraga din asociatie, trebuie despagubit pt ca a contribuit pe parcursul activitatii lui in asociatie?
5. Se poate specifica in statut nr de membri care pot face parte din asociatie, precum si daca este sau nu despagubit la retragere?
6. Se pot vinde produse confectionate manual in numele asociatiei?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Buna ziua! Am un baietel cu TSA (tulburare de spectru autist), si a primit certificat de handicap gradul II accentuat, in conditiile in care alti copii cu autism au grad grav cu insotitor. Ni s-a spus ca daca nu suntem multumiti n-avem decat sa depunem contestatie. Certificatul a fost emis pe 23.06.2021, inca nu am intrat in posesia lui ca se trimite prin posta si nu mi s-a permis sa-l ridic personal. Am auzit 2 variante pt contestatie: prima, sa depun contestatia la comisia de handicap in 30 de zile de la emiterea certificatului si daca nu primesc raspuns favorabil sa merg in instanta; a doua varianta sa actionez direct la tribunalul de domiciliu. Spuneti-mi va rog care sunt pasii mai exact? Este nevoie de avocat pt constestatie? Care sunt documentele care trebuie depuse?
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,
Am un baietel de 1 an si 10 luni, urmand sa implineasca 2 ani pe 10 iulie. In luna februarie 2020 a fost diagnosticat cu intarziere de dezvoltare cu elemente specifice autismului si a fost programat in 12 martie la Centrul de Sanatate Mintala la evaluare pt a se stabili nivelul lui, dar evaluarea s-a anulat deoarece psihiatrul, sef de sectie, a intrat in izolare. Dupa o saptamana am luat legatura cu ei si mi-au spus ca in perioada starii de urgenta este totul blocat. Am incercat sa aflu de la Indemnizatii si Comisia de handicap, ce se intampla cu indemnizatia mea, avand in vedere ca totul este blocat, eu nu am certificatul necesar obtinerii prelungirii si nici tatal nu isi ia luna lui. Nimeni nu ma lamureste concret pe caz, mi se da copy-paste legea prin care mi se spune ca se prelungeste tot pe perioada starii de urgenta. Poate pana la 1 iunie, reusim sa facem dosarul de prelungire, dar nu stiu daca se ia in calcul sa mearga indemnizatia mai departe. Ce se intampla in cazul asta? Eu pierd indemnizatia pe o luna sau mai mult? Exista prelungire si in cazul nostru, neavand nici o hartie la mana ca s-a amanat totul si nu din cauza noastra? Sunt in evidenta celor de la centru din ianuarie, dar nimic mai mult. Exista alte solutii sa nu pierd indemnizatia? Multumesc
Buna ziua! Se pot accesa fonduri nerambursabile pentru francize din SUA? Banuiesc ca Start-up Nation nu acopera fonduri pentru fancize decat daca sunt nationale si nu din extern. Daca exista astfel de fonduri, va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii.
Buna ziua,
As dori sa-mi transmiteti si mie care sunt pasii de urmat pe adresa alexligia_posa@yahoo.com
Multumesc
Buna ziua!
Ma intereseaza accesarea de fonduri pentru o cresa/gradinita/afterschool. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi tinand cont ca trebuie sa incep totul de la 0 (nu detin PFA, ONG..etc) si nu am studii in domeniul educatiei.
Va multumesc anticipat!
Ligia