avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate mafteig

Activitate mafteig

Am inteles. Imi vor inceta contractul disciplinar cu absente nemotivate, cu toate ca am anuntat. Imi puteti spune urmarile neprezentarii mele la desfasurarea cercetarii disciplinare?
Multumesc.
Buna ziua.
Multumesc pentru raspuns. Au ales prima varianta. Mi-au trimis convocarea in vederea cercetarii disciplinare, pe motiv ca am absentat nemotivat 4 zile. Mentionez ca am numar de inregistrare la cererea de demisie pe care le-am inaintat-o prin care le-am adus la cunostinta faptul ca nu voi mai veni la locul de munca, in acelasi timp, cf legii nu trebuiau sa ma notifice timp de 3 zile, pentru a ma prezenta la birou?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere referitoare la urmatoare speta, de curand mi-am dat demisia de la fostul angajator neputand sta in previz cele 20 zile lucratoare. Am redactat cererea de demisie in care solicitam sa mi se incheie contractul de munca cu urmatoare zi lucratoare. Am primit numar de inregistrare si mentiunea ca nu se respecta perioada de preaviz pe cererea de demisie.De asemenea, mi-au comunicat verbal ca fi incheiat disciplinar. Au trecut 4 zile de cand nu m-am mai prezentat la locul de munca, insa contractul de munca nu a fost incheiat. As dori sa stiu, daca se poate, in cate zile din punct de vedere legal ar trebui incetat contractul si care este procedura.
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Lucrez la o societate si am solicitat departamentului de resurse umane adeverinta pentru stabilirea vechimii in munca. Dansa mi-a spus ca o poate elibera doar daca ii comunic de ce am nevoie de aceasta adeverinta, ce fac cu ea. Este legal? Multumesc