avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate Emiliabv

Activitate Emiliabv

Răspuns la discuția administrator asociatie locatari
si eu doresc un raspuns...din CEX cum pot sa ma retrag dupa 6 luni,avem o firma care gestioneaza partea financiar-contabila a asociatiei de proprietari cu care eu nu am semnat contract de mandat,din motive de sanatate doresc acest lucru..in Cex suntem 3 persoane alese prin AG.Multumesc anticipat !
Azi am predat ceea ce ni s-a cerut de firma care se va ocupa de administrarea blocului nostru,dintre locatarii existenti nu s-a oferit nimeni sa mai continue aceasta activitate,deci a fost singura solutie.
Firma care ne-a preluat gestiunea si activitatea prin contract are drept de semnatura pentru platile pe care le va face prin contul nostru bancar,sau platile vor fi facute de presedintele ramas in functie ?
nu,nici vorba....
era primul pas....dar ce asteptari pot avea ?!
Am expediat un colet in Noua Zeelanda,la plecare a avut 6 kg.,la destinatie a ajuns reampachetat si lipsa aprox.2,500 kg.Au lipsit 2 pungi in care erau o lenjerie de pat si niste decoratiuni=flori pt casa noua si o punga cu 3 camasi= iie +costumas national bebe pt acest micut bebe pentru botezul lui,si un brau national barbatesc.Vama a fost cu verificare colet.Coletul a facut mai mult de 1 luna pana la destinatie,asta pot intelege,dar lipsa acelor lucruri cum ? Unde si cum sa ma adresez ?! Expediate prin Posta Romana.
Am aflat intamplator ca
parlamentul a votat în 2020 o măsură reparatorie pentru copiii foștilor prizonieri de război în URSS. E vorba de indemnizații lunare...am citit ce am gasit pe internet...stie cineva dosarele care se depun la AJPIS Brasov ,pe copiile din dosar se scrie ...conform cu originalul...?! Cand se verifica originalele si de catre cine ?
Sunt fiica prizonier razboi 4 ani in URSS,Am livretul lui militar.Am si fotografii din razboi medalii,ordin de zi,brevet,a avut grad.
Multumesc anticipat
Multumesc Raluk...intrebarea a gasit un raspuns conform intrebarilor mele clare .
Multumesc mult,pe undeva judecam la fel,speram sa fie ceva ce nu stiu...toate cele bune va doresc !
Buna ziua,
Am 2 copii casatoriti,cu familii,plecati cu ani in urma din tara..unul in sudul,altul in nordul globului pamantesc.Greu de rezolvata succesiunea apartamentului meu dupa deces./Durata unei succesiuni,a unei vanzari la care amandoi sa participe in timp scurt,cat pot lipsi ca cetateni cu serviciu departe unul de altul /.
Intrebare:
As putea sa fac un act notarial,la avocat ca aceste probleme,in viitor, sa fie cat mai acceptabile pt. ei .Ar fi necesara acum prezenta lor deodata,poate pe rand ?Cum as putea in continuare locui in apartament si proceda la incheierea vreunui contract de exemplu- de utilitati ?
Complicat...poate ma sfatuieste cineva autorizat .
Multumesc anticipat !
Buna ziua,
Daca sunt pensionar din ministerul de interne din 2010 cum pot incasa pensia in Canada ?! Exista o relatie legiferata intre cele doua tari ?