avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate adrian71

Activitate adrian71

Am citit in CCM la nivel national ca angajatorii sunt obligati sa ofere o indemnizatie de concediu. Va rog sa ma lamuriti: aceasta e o suma de bani oferita peste salariul lunar ? Avand in vedere ca zilele de concediu de odihna sunt platite integral, indemnizatia reprezinta o suma de bani diferita de salariu, ca un fel de spor?
Răspuns la discuția act aditional pentru curs
cerasela1986 a scris:

am nevoie de ajutorul vostru pentru urmatoarea problema: la firma unde lucrez acum am facut un curs si am semnat un act aditional in care se prevede ca in cazul in care plec din firma in primul an de activitate trebuie sa platesc cheltuielile cursului.

eu as vrea sa plec insa nu stiu cum sa procedez. as vrea sa stiu daca as putea inapoia banii pe curs in mai multe rate, sau e posibil numai in instanta sa se stabilieasca acest lucru?

va multumesc de ajutor


Am intalnit nemeroase situatii in care, in actul aditional pentru instruire profesionala, erau trecute sume fictive ale costului respectivului curs. Intereseaza-te daca exista o factura sau mai multe care pot demonsta costul real al cursului si a cheltuielilor aferente. Nu de alta dar am o prietena care a platit dublul sumei unui curs (pentru ca a parasit firma inaintea perioadei impuse prin actul aditional) efectuat, doar pentru ca a vrut sa fie corecta si sa respecte un act cu prevederi nelegale (sume fictive, obligativitatea de a ramane in firma 3 ani - caz contrar va plati dublul sumei cheltuite de angajator pe respectivul curs).
Răspuns la discuția Concediere sau demisie ?!
mariaf a scris:

deci daca angajatorul nu vrea sa se complice cu concedierea, nici eu nu vreau sa-mi dau demisia,cum pot scapa din situatia asta ca am scazut cu salarul si mai rau cred ca o sa innebunesc.Daca nu renunta el ,sa faca presiuni asupra mea cred ca am sa renunt eu ca sa nu cedez nervos si sa regret mai tirziu dar nu fara sa ii fac o reclamatie ,o plangere ceva la tribunalul muncii sau itm ex;nu semnam state de plata nu a marit salarul deloc anul asta am 528 se lucreaza fara contract ,contractul meu este semnat de altcineva nu de mine,productia e mare iar salariile mici,nu cred ca are voie sa terorizeze pe unu sa plece si pe altul sa-l angajeze,cum a facut si acum 5 luni cind m-am angajat eu si are anunt ca angajeaza,permanent,Am cautat sa ma duc in alta parte dar salar iau dupa pasti si nu mai primeste nimeni acum Va rog sa ma ajutati


Cred ca sfatul dl Elis e unul bun: fa o plangere la ITM. Din cauza noastra se intampla aceste nedreptati: suportam orice fara sa luam nici o masura si de aceea, persoane asemeni sefului tau si nu numai, isi permit sa se comporte astfel, fara sa tina cont de legislatia muncii din RO. Pentru binele nostru, cred ca este timpul sa nu ne mai lasam calcati in picioare. Apropo, plangerile la ITM se pot face si anonim.