avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate LarisaBuse

Activitate LarisaBuse

Buna seara! Va rapesc putin din timpul dvs pretios, sperand ca voi primi un raspuns pentru nelamurirea mea. La sat, in curte, alaturi de casa, am construit un magazin alimentar/mixt de dimensiuni mici, acum astept sa vina cei de la primarie sa imi faca receptia la terminarea lucrarilor, apoi urmeaza sa infiintez firma. Am citit undeva ca o sa am nevoie de certificatul de performanta energetica, si acum mi-am dat seama de problema mea. La sfaturile unor persoane din domeniul electricitatii, am tras curentul electric de la casa. Deschiderea unei noi partide, ar fi costat foarte probabil, enorm. Este corect ca am tras curentul electric de la casa? Pot sa achizitionez un contor pe care sa il montez pe magazin, sa imi contorizeze consumul acestuia? Am mai primit varianta trecerii curentului electric consumat de casa, pe firma. Sunt intr-o ceata totala. Ce este corect si legal sa fac in legatura cu curentul electric? Imi este teama sa nu am probleme acum la sfarsit. Va multumesc anticipat! Respect pentru tot ce faceti aici!
Răspuns la discuția Certificat fiscal
Se cheama mita, pentru ca ne.au pacalit. Intentia noastra a fost sa platim autorizatia, nici vorba de asa ceva. Dar din vina primariei, avem probleme acum. Eu am cerut certificat fiscal pentru cadastru,deoarece am facut din nou cadastrul, si nici macar nu a vrut sa imi dea cerere sa completez solicitarea fiscalului. mi.a zis direct ca imi trebuie autorizatia de constructie, si mi.a zis asta din masina,pe punctul de plecare, aproape ca m.a lasat sa vorbesc singura, in niciun caz nu s.a uitat vreo secunda in calculator, sa vada despre ce e vorba. Cu cine sa analizez situatia, daca domnul responsabil,imi tranteste usa de la masina in fata, si nu imi da nicio explicatie? Si de cate ori am mers sa platim taxe,si impozite, niciodata nu ne.a zis ca este ceva in neregula,ne.a luat banii,ne.a dat chitanta si atat, niciodata nu a zis ca ar fi ceva in neregula. Oricum banuiesc ca este o problema personala, deoarece in primarie lucreza un "neica nimeni" care nu "accepta" ca altcineva sa dezvolte o afacere, inafara de el in acea comuna. Eu vreau sa deschid un magazin, si de asta am facut din nou cadastrulsi cred ca aici "si.a bagat dansul nasul". La mine pe chitanta de la impozite, scrie "constructii,teren intravilan,auto,teren extravilan". Deci platesc pentru ce am in curte si inafara ei. Niciodata nu mi.a zis ca este vreo problema, sau ca ceva e in neregula. Daca imi face cadastristul o schita la casa cum este acum,actualizata, ma ajuta cu ceva, sa imi dea certificatul fiscal?
Răspuns la discuția Certificat fiscal
Buna seara! Domnul de la primarie,aviz a spus, si nu ma mir, deorece sunt mari incompetenti in acea primarie. (primarie in mediul rural,unde nu au gasit pe cine sa angajeze). Tatal meu a vrut doar sa mai ataseze camere celor care erau deja construite, adica sa extinda constructia. Nu i.au dat nicio chitanta si niciun alt document, au zis ca sunt ocupati in momentul acela,si au luat banii pe autorizatie, si i.au zis tatalui meu ca vor inregistra autorizatia. Acum cand am fost la primarie, nu exista absolut nimic inregistrat, figureza doar casa cum era ea inainte de extindere, doar 2 camere.dar noi platim un impozit destul de mare,deci pentru casa cum este acum extinsa. Mie pentru cadastru, imi trebuie certificat fiscal,care sa ateste ca am toate impozitele si taxele platite. De ce am platit atatea impozite si taxe an de an,daca nu imi elibereza un fiscal cand am nevoie? Nu inteleg, care este legatura intre autorizatia de constructie, si fiscalul care arata ca nu avem nicio datorie? Eu stiam ca pentru a.mi elibera fiscalul imi trebuie o cerere, buletinul proprietarului,si titlul de proprietate. Ce treaba are autorizatia de constructie? Pentru a elibera certificatul fiscal al contribuabilului, este necesara autorizatia de constructie a casii acetuia?
Răspuns la discuția Clasare
Da, doresc sa fie clasare, deorece s.a facut dreptate,si oricum noi nu doream ca acest caz sa mearga mai departe,si deja tine de ani de zile,parca este un ghimpe in coasta,cum e vorba populara. Familia mea a primit suma de bani pana la urma, probabil avocatul a returnat banii. Asigurarea a dat banii familiei in 2015, acei bani nu au ajuns niciodata la familia mea, si in 2017 am primit o instiintare ca trebuie sa mergem la tribunal,si se mai preciza ca avocatul trebuia sa mearga impreuna cu tatal meu la banca pentru a ridica banii. Asta nu s.a intamplat niciodata. Am mers la tribunal si acolo am aflat ca societatea de asigurari a dat acei banii, si s.au oprit la avocat,dansul nici macar nu mi.a anuntat familia despre acea suma de bani. Foarte tarziu, dupa 2,3 ani, am fost chemati la tribunal pentru returnarea banilor,nu stiu cum s.a aflat ca noi nu am primit acei bani. A fost avocat din oficiu, in sensul ca, noi nu am vrut in mod special sa il pedepsim pe cel vinovat, si intr.o zi a venit acel avocat la poarta tatalui meu, si l.a intrebat daca vrea sa il reprezinte. L.a pus sa semneze niste hartii, si de atunci nu am mai stiut nimic. Daca am vazut ca nu am mai primit nicio veste, noi am crezut ca nu a mai mers cazul mai departe. Vinovatul, un batran de aproape 70 de ani, baut, conducand o masina, in care se afla o betoniera,din vina lui acea betoniera a cazut pe fratele meu si l.a ucis. Noi nu am vrut sa il mai pedepsim deoarece era si batran si bolnav. Dar tatal meu s.a trezit cu acel avocat la poarta. Tatal meu si batran si necunoscator, om simplu de la tara, a crezut tot ce i.a spus avocatul, si a semnat tot ce l.a pus sa semneze.
Răspuns la discuția Clasare
Acest avocat, a fost din oficiu, chiar daca dansul pleda pentru noi,nu impotriva noastra, atunci cand tatal meu a primit banii de la asigurare, o suma mare de bani, acest avocat in loc sa ii dea familiei mele, a luat el banii. Familia mea nu a stiut nimic la momentul acela,si intr.un final s.a aflat, si de aceea avocatul nu mai profeseaza. Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru raspuns!
Buna seara! Am nevoie de putin ajutor, va rog frumos! Eu am facut cadastrul la casa din nou, deoarece de la primarie,acum multi ani am primit doar planul de amplasament, si nu am primit cadastrul propriu zis. Iar acum am fost nevoita sa il fac din nou. Pentru a-mi trimite actele la OCPI, cadastristul are nevoie de certifcatul fiscal. La primarie, nu vor sa imi dea fiscalul fara avizul de constructie. Eu nu am acest aviz, deoarece atunci cand tatal meu a renovat casa si a reconstruit, a platit acea taxa pentru aviz, dar nu i-au dat de la primarie niciun aviz,si nimic altceva care sa ateste ca a platit si ca i s-a dat voie sa reconstruiasca, Acum dupa atatia ani de zile, imi cere neaparat avizul pentru a-mi da fiscalul, iar domnul de la primarie nu vrea sa inteleaga ca este vina primariei ca nu a inregistrat avizul. Ce pot face in aceasta situatie? 1. Este obligatoriu acel aviz de constructie pentru a-mi elibera fiscalul? 2. Cadastristul mi-a zis ca o sa imi faca o schita pentru casa cu noile masuratori pe care le-a luat acum, sa o duc la primarie, sa imi elibereze fiscalul. Cu acesta schita imi pot da certificatul fiscal? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Clasare
Cu avocatul nu am mai tinut legatura, deoarece a fost dat jos din functie. Am fost la sectia de politie, am stabilit clasarea dosarului impreuna cu dl politist si apoi mi.a venit acasa acea hartie prin care scria ca se claseaza dosarul si trebuie sa platesc acei 100 de lei cheltuielile judiciare. Acum nu mai am un avocat,dar o sa platesc acele cheltuieli imediat ce ma intorc acasa. Ce se intampla daca intarzii cu plata? Doresc sa se inchieie acest dosar o data, ca m-am saturat de atatia ani de zile. Acest proces este castigat de mine, impotriva cuiva care acum 12 ani mi-a ucis fratele. Nu mai suport acest caz, deja tine de prea multi ani. Vreau sa stiu daca afecteaza cu ceva clasarea dosarului, in caz ca intarzii cu plata acelor 100 de lei.
Discuție Clasare
Buna ziua! As fi recunoscatoare daca m.ati ajuta cu un raspuns. In urma unui proces, am primit o instiintare, ca organul de politie al localitatii propune clasarea dosarului, si ca doamna Procuror este de acord cu acest fapt. Mi se spune ca trebuie sa platesc in termen de 15 zile cheltuielile de judecata, si acea chitanta sa o depun la grefa, daca imi amintesc bine. Problema este ca eu sunt plecata, acele 15 zile s.au sfarsit de ieri, si nu pot sa ajung curand sa platesc. Daca nu platesc aceasta chitanta, (in valoare de doar 100 de lei), ce se intampla? nu se mai claseaza dosarul? Multumesc anticipat!
Discuție Clasare
Buna ziua! As fi recunoscatoare daca m.ati ajuta cu un raspuns. In urma unui proces, am primit o instiintare, ca organul de politie al localitatii propune clasarea dosarului, si ca doamna Procuror este de acord cu acest fapt. Mi se spune ca trebuie sa platesc in termen de 15 zile cheltuielile de judecata, si acea chitanta sa o depun la grefa, daca imi amintesc bine. Problema este ca eu sunt plecata, acele 15 zile s.au sfarsit de ieri, si nu pot sa ajung curand sa platesc. Daca nu platesc aceasta chitanta, (in valoare de doar 100 de lei), ce se intampla? nu se mai claseaza dosarul? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cadastru
Am inteles. Va multumesc frumos pentru raspuns! Toate cele bune!