avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate lukeh

Activitate lukeh

Multumesc pentru raspuns. Evident ca intrebarea mea era daca trebuie sa platesc ca urmare a eventuale alte PV-uri sau am sanse de castig in caz ca acestea vor veni.
Sa inteleg ca "Legea nr. 144/2012" nu mai este valabila sau interpretarea ca nu pot primi mai mult de o amenda pe luna este gresita?
Buna ziua,
Astazi am achitat o (prima?) amenda pentru rovinieta de la un drum spre litoral. Mea culpa, am platit-o. Dar am circulat asa dus intors, in vreo 10 zile, mai multe judete...
Cate amenzi pot primi? Este valabil ca 1 pe luna conform www.avocatnet.ro/content/art...
De la caserie de la primarie unde am platit mi s-a spus ca-mi poate veni una pentru fiecare zi cand am fost prins de camere.
Ce sa fac in caz ca mai primesc vre-un proces verbal?
Multumesc
Răspuns la discuția Taxa reziliere contract
N-au mai raspuns la ultimul mail in care le-am solicitat, printre altele, sa justifice valoarea dupa cum scria cineva mai sus. Nu mai primesc nici notificarile automate de plata prin mail. Am totul pregatit pt OPC, doar sa dau click pe send, dar se pare ca nu mai e nevoie.
Răspuns la discuția Taxa reziliere contract
Multumesc pentru raspuns.

Imi cer scuze pentru eroarea cu numele firmei dar cautand prin forum dupa un raspuns am observat in multe locuri numele explicit de firme de telefonie sau servicii tv/date si am considerat situatia mea similara.

Referitor la sfatul dumneavoastra as putea sa adaug ca acea suma este standard in contractele lor pentru servicii diferite deci ne legate justificativ de serviciul in sine. Totodata nici o alta firma ce ofera servicii similare (avem personal doua contracte in derulare) nu prevad asa ceva. M-ar putea ajuta, nu?

Celelalte contracte care le am pt servicii similare de la alte firme prevad explicit data inceperii contractului ca fiind data recoltarii sangelui/celulelor pe cand la ei: data semnarii. As putea sa ma leg si de asta?

Totusi, as dori sa stiu si eu clar, obiectiv: este o taxa fixa de reziliere o clauza abuziva asa cum se laudau cei de la ANPC la vremea respectiva ca au reusit sa obtina in legislatie?
Buna ziua,
AM semnat cu firma X un contract care contine o taxa fixa de reziliere
Din anumite motive am cerut rezilierea lui. Este valida pretentia lor asupra acelei taxe?
Se poate considera acea clauza una abuziva conform legi 161/2010? \"comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale\", clauza ne negociata, parte din contract standard.
Are ANPC vreo legatura cu aceasta situatie? I-am contactat telefonic dar raspunsul primit a fost ca denutarea unei clauze abuzive tine de instante, nu de ei.
Multumesc
Va referiti in raspuns la plata integrala, nu la rate la dezvoltator. Corect?
Un contract de vanzare cumparare este tot ce-mi trebuie in acest caz su trebuie sa vad undeva ca a fost aprobata dupa cum ziceti?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
M-am mai interesat putin si cei de la care vreau sa cumpar se afla deja in reorganizare judiciara. Din acest motiv am inteles ca nu se poate transfera proprietatea decat la dupa ce termin de platit ratele direct la producator si nici nu pot stinge eu ipoteca. Sa inteleg ca in aceasta situatie nu ar trebui sa aleg in nici un caz plata in rate la dezvoltator?
Dar in cazul in care voi lua un credit si voi plati toata suma pot aparea probleme?
Multumesc
Buna ziua,
Scuze daca am incadrat intrebarea in forumul gresit dar nu-mi dau seama unde exact sa o pun.
Ma intereseaza ce trebuie urmarit neaparat in cazul in care vreau sa cumpar un apartament cu plata in rate la constructor.
De asemenea daca trebuie urmarit ceva special in cazul in care constructorul e in insolventa.
Multumesc.
Discuție Racordare gaz
Buna ziua,
Am o intrebare referitor la racordarea la gaz pentru case. Am gasit un topic dar este referitor la apartamente intr-un bloc.
Ma intereseaza in ce baza o persoana care a investit pentru a trage gazul pana la proprietatea lui poate cere bani celor care doresc sa se racordeze ulterior si au proprietati intre locul de unde s-a tras teava si locul unde are terenul cel care a facut prima investie. Este acea persoana proprietar pe teava de gaz unde aceasta trece pe alte proprietati sau pe marginea drumului?
Multumesc