avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate Postagermana

Activitate Postagermana

Răspuns la discuția furt in Spania
Daca prejudiciul este sub 400 de euro îți dă doar amenda stai liniștit că nu ți se întâmplă nimic

mariusmarius a scris:

Numele meu este Marius si am o problema, din acest motiv va rog din suflet sa ma ajutati cu unele sfaturi de specialitate.
Sunt cetatean roman stabilit in Spania de 4 ani cu forme legale si am comis o infractiune acum 6 luni de zile pe teritoriul Spaniei. Din cauza unor neajunsuri financiare am furat motorina, pentru consum propriu, din rezervorul unui tir aflat intro parcare pe timp de noapte, spargand busonul rezervorului. Cantitatea luata a fost cam de 40 litri. Am regretat ulterior fapta, dar era prea tarziu. Nu am returnat combustibilul si am sperat ca nu se va afla ceea ce am facut. Nu am mai repetat acesta fapta, nu am mai facut o alta infractiune nici in Spania, nici in Romania. Dar, acum doua saptamani am primit prin posta la adresa mea din Spania o citatie prin care sunt instiintat ca trebuie sa ma prezint la un proces. In aceasta citatie este specificat faptul ca sunt acuzat de furt prin efractie, iar neprezentarea la proces atrage consecinte mai grave. Mi se mai spune ca pot solicita cu 72 de ore inainte de proces acordarea unui avocat din oficiu (aflandu-ma in imposibilitatea de a plati un avocat). Data procesului este 2 iunie. Va rog frumos sa imi spuneti si mie tot ce stiti in legatura cu pedeapsa pe care o pot primi in acest caz, ce ma sfatuiti sa fac pt a nu intra in puscarie, cam ce ar trebui sa declar la acest proces. In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc! Sanatate!

Da îți trage banii din cont deschideți contul în străinătate și nu îți trage acolo
Buna ziua am o problema am lucrat 5 luni la un ziar local jobul meu consta în facerea de abonamente și distribuirea ziarului zilnic la adresa abonatului cei de la ziar nu mi-au făcut carte de munca deși ei așa au zis că mi-au făcut și eu când am descoperit că nu mi-au făcut am refuzat să mai lucrez pt ei bunnnn.ei mi-au dat chitanțiere sa le fac la oameni abonamente eu am făcut la 350 de persoane am predat bani și chitanțierele ziarului după care nu am vrut sa mai merg sa lucru pt ei ....țin să precizez că eram singurul din oraș care duceam ziarele alt angajat nu mai are că sa le distribuie bunnnn..eu refuzând să mai lucrez fara carte de munca nu am mai mers sa distribui ziarele și oamenii care erau abonați au început să sune la ziar și să zică că nu le-au mai ajuns ziarele deși ei au plătit ...cei de la ziar le-a zis că eu nu le-am predat chitanțele și bani și că i-am înșelat pe oameni ...ei mi-au zis și mie că dacă nu mai vreau sa duc ziarele că îmi va pune pe toată lumea în cap ...datoria lor era să aibă și alta persoana angajata in caz că eu mă îmbolnăveam și nu puteam duce ziarele așa mi se pare corect ...țin să mai precizez că eu când îmi dădeau salarul nu îmi dădeau sa semnez nimic dar și când le predăm chitanțele cu banii la fel nu mă puneau sa semnez ei acuma mai dat în ziar cu numele întreg și adresa completa că eu am furat banii de abonamente la oameni și că lu le-am predat lor chitanțele și banii și că m-au dat în judecată ..Întrebarea mea este că ce pot sa fac in situația asta? Și 2 au voie să îmi scrie in ziar numele complet și adresa completa? Multumesc
Am achitat 2000 de lei toti bani de economii care iam avut in casa

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu este un prejudiciu asa mare si este culpa.
Dacă achitați o parte din prejudiciu ar fi foarte bine daca va recunoașteți vinovat.

100 de milioane vechi

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, daca nu se apelează la avocat se emite mandat de aducere.
Si daca va sustrageri riscati o pedeapsă cu executare.Nu este sigur fiind vorba de neglijență în serviciu dar exista acest risc.
Depinde si ce prejudiciu exista.

100 de milioane vechi

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, daca nu se apelează la avocat se emite mandat de aducere.
Si daca va sustrageri riscati o pedeapsă cu executare.Nu este sigur fiind vorba de neglijență în serviciu dar exista acest risc.
Depinde si ce prejudiciu exista.

Buna vreau sa ma ajute cineva daca cumva stie ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal sunt cercetat penal pentru neglijenta in serviciu si nu stiu cand va incepe procesul si eu vreau sa plec in strainatate si nu vreau sa ma trezesc ca,cand ajung acolo sa trebuiasca sa ma si intorc la proces...avocat nu am angajat
Răspuns la discuția Onorariu avocat in procesul penal
Are dreptate omul ..pai daca eu nu sunt vinovat de ceve nevoie de avocat nunma crede judecătorul ?? Face lumea pușcărie degeaba ca nu are bani de avocat
Pai i-am pierdut si nu numai banii ci și din corespondenta si sprayul paralizant din geanta au căzut nu i-am furat
Suma se va impune oare în rate sau tot odată ??? Eu vreau să plec la muncă în străinătate oare trebuie să stau la procese sau se pot face si in lipsa?sau crede că am fugit intentionat