avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate luluclown1985

Activitate luluclown1985

Nu vreau sa folosesc o agentie imobiliara sa cumpar un apartament. Imi caut singur anunturi pe site-uri libere, nu pe site-urile firmelor. Problema mea e ca agentiile preiau anunturi de la proprietari si apoi ma obliga sa semnez cu ei si sa-i folosesc si culmea, sa le platesc tot eu comision ca sa cumpar un apartament care imi place. Nu conteaza ca proprietarul nu a semnat nimic cu ei. Eu nu vreau sa lucrez cu o agentie, dar nu mai gasesc apartamente de vanzare care sa nu fie blocate de agentii. Ce pot sa fac? Este legal sa imi ceara mie comision, desi agentiile au intelegeri cu proprietarii, nu cu mine, in conditiile in care eu raspund la un anunt pe un site liber de genul publi24, olx etc? Intreb pentru ca in situatia de fata, sunt obligata sa platesc o agentie care nu face nimic pentru mine, doar pentru ca nu am de unde alege apartamente care nu sunt monopolizate de ei. Va spun de pe acum: sa nu vad comentarii despre cum sigur exagerez. Vad cateva sute de anunturi pe saptamana: 1% sunt de la proprietari. E grava situatia.
Cand va aud cu argumentul asta, imi vine sa ... spun lucruri urate. Agentiile preiau toate anunturile proprietarilor si nu mai poti sa cumperi un apartament in Bucuresti fara sa te izbesti de ei. Nu conteaza ca nu vrei sa lucrezi cu ei, daca nu semnezi, nu te lasa sa vezi apartamentul. Proprietarul nu vrea sa-i plateasca si tu, cumparator, dupa ce ca platesti mii de euro in acte, esti obligat sa platesti si agentul imobiliar care nu a facut nimic pentru tine. Intelegi ca nu mai poti ocoli agentul imobiliar si esti obligat sa-l platesti daca vrei casa? Si banca nu-ti da credit sa platesti agentul imobiliar: aia vine de la tine din buzunar.
Acum 3 luni am parasit un loc de munca pentru a lucra cu o alta companie. Decizia s-a dovedit o greseala pentru ca noua companie a concediat toata echipa noua in 3 saptamani in frunte cu managerul care ne-a angajat. La jobul pe care tocmai l-am obtinut, am omis situatia si am pretins ca inca lucrez la prima companie. Vreau sa stiu daca se poate descoperi minciuna la background check, daca selectez ca nu sunt de acord sa fie contactat fostul angajator. Conform GDPR nu ar trebui, dar vreau sa stiu sigur. Daca se afla, imi pot retrage oferta?

Multumesc!