avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate .Claudia.M.

Activitate .Claudia.M.

Buna ziua,
Pe 11 mai ne-am planificat casatoria la starea civila. Am numarat 10 zile in spate(dupa cum am gasit scris in lege) si am concluzionat ca ar trebui sa mergem sa ne depunem declaratia de casatorie in data de 2 mai. Am trimis-o pe mama la primarie sa rezerve o ora in data de 11 mai,doar ca,surpriza, doamna de-acolo i-a spus ca nu se poate sa realizeze oficierea casatoriei deoarece este necesar sa treaca 11 zile din momentul inregistrarii cererii,asta insemnand sa depunem in data de 1 mai,cand nu se lucreaza. Am trimis-o din nou pe mama pt clarificari, iar doamna i-a spus ca in trecut au fost 10 zile,acum s-a schimbat legislatia si sunt 11. Intrebarea mea: cum este posibil asa ceva? Eu am cautat pe toate site-utile de legi,nu am gasit in absolut niciun loc sa scrie 11 zile in loc de 10 zile
Răspuns la discuția maternitate studenti
,,fara intrerupere'' pot fi considerate si cele 3 luni de vara,cand o studenta termina nivel licenta si se inscrie la masterat? Daca urmeaza sa nasca in anul 1 de master, cele 12 luni anterioare cuprind si cele 3 luni de vacanta de vara?

Valeriu TUDOR a scris:

1. Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi ale unei forme de invatamant, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.

2. Dupa nastere puteti sa frecventati in continuare cursurile sau puteti sa le intrerupeti sau renunta la ele, nu mai are nici o importanta in economia indemnizatiei pentru CCC.

3. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti sa obtineti si venituri din salarii, in limita a cel mult 3.000 lei pe an calendaristic.

Buna ziua,
Daca sunt studenta la nivel licenta an 3, iar cand urmeaza sa nasc voi fii la master in anul 1, avand in vedere ca exista cele 3 luni de vacanta intre nivel licenta si master, se iau in considerare ca fiind 12 luni consecutive de studii si pot primi indemnizatie de maternitate?
Multumesc anticipat!