avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate marinapauna

Activitate marinapauna

Buna dimineata. Intrun apel in care din neatentie am uitat sa semnez cererea de apel, am solicitat judecata in lipsa, ieri am aflat de pe portal ca a fost cererea respinsa pt lipsa semnatura, exista vreun motiv sa cer repunerea pe rol chiar si pana la pronuntare? Mentionez ca am achitat taxa de timbru judiciar, ar fi un motiv ca voiam judecarea
Multumesc.
Demisia de la locul de munca prin incetarea proiectului.
Buna ziua. Va rog un raspuns la aceasta temere a mea..
In urma cu 2 saptamani am fost anuntata ca se intrerupe contractul de munca nu din vina mea si a echipei si va trebui sa semnez un acord in care mi se vor da 7 salarii compensatorii sau poate un alt post in cadrul companiei.
Dupa 2 sapt.doamna de la HR, la cererea mea ( pt ca nu mai dadeau niciun semn), m-a pus sa semnez acordul partilor unde erau mentionate si salariile compensatorii si separat de aceasta, m-a pus sa semnez demisia cu acordul partilor.
Este in regula chiar daca nu aveam de gand sa demisionez? Mai pot primi salariile compensatorii?
Ar trebui sa fac vreo cerere in care sa spun ca demisia nu mi-a apartinut?
Multumesc anticipat

Succesiune
Buna ziua.Va rog,un raspuns.
Pot parintii mei sa-mi faca act de vanzare cumparare pe tot ce au,eu fiind unicul lor copil in viata?
Fratele meu,a decedat acum 11 ani,el,avand 2 copii minori ,atunci.De 5-6ani sunt majori,nu ii ajuta pe bunici in niciun fel,iar parintii mei vor sa-mi faca acte,care, dupa moartea mea,vor trece in proprietatea nepotilor,eu,neavand copii.
Am inceput cu sfarsitul.
Cum devine tata proprietar? Titlul de proprietate fiind pe numele bunicului defunct,mostenitori fiind tata si doar un frate,ceilalti doi nefiind trecuti pe titlu de proprietate.
Multumesc.