avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate szidonia

Activitate szidonia

Muultumesc foarte mult. Doamna de la evidenta dosarelor ne-a spus aceste aiureli azi dimineata. Din pacate suntem inconjurati de asemena incompetenti.

Multumesc mult pt raspuns.
Buna ziua.
As avea o nelamurire in care sper sa ma ajutati. Daca un Apel a fost respins la tribunal, se mai poate face recurs la Mures de exemplu, daca hotararea este definitiva si nu irevocabila?
Si inca o intrebare: este adevarat ca a venit in rigoare o hotarare a guvernului care sa implementeze ca nu mai exista nici un termen de 15 zile de recurs?Adica dupa ce primesc o hotarare judecatoreasca, sa nu am drept la recurs???
Este vorba de un caz din 2010 care se judeca si in prezent.
Răspuns la discuția Rãmasã farã obiect!
va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția Rãmasã farã obiect!
Adica?chiar acesta este lucrul pe care nu-l inteleg "obiect "
Bună ziua.
Aș avea o nelămurire în legătură cu un termen juridic,vă rog să mă ajutați.
Care este sensul termenului "rămasă fără obiect?" intr-o incheiere de respingere?
Răspuns la discuția invinuire in furt calificat?
Astept si alte sfaturi,va multumesc
Răspuns la discuția invinuire in furt calificat?
Multumesc pentru raspuns.Nu inteleg de ce ne-au luat amprente si fotografii?
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu o problema in legatura cu furtul calificativ.
Eu si cu sotul meu am cumparat o casa la tara(cu actele in legatura)pentru demolare.Aceasta casa se afla chiar langa calea ferata.In casa precum si in jurul casei se aflau placi metalice vechi de CFR,precum si alte obiecte din fier vechi. Cand am demolat casa,am adunat aceste lucruri,si impreuna cu ce mai aveam acasa,le-am vandut la colectorul de fier vechi-valoarea totala fiind de 150 ron pentru care nu am primit chitanta.
Acum cateva luni o persoana care lucreaza la aceeasi firma cu mine,a declarat la politie ca au disparut placi metalice vechi-avand o valoare cu mult mai mare decat ce am depus noi.Asadar am fost chemati la politie pt audiere.Noi am depus declaratii ,cum ca noi nu avem nici o legatura cu acele lucruri disparute,dar am declarat ce am predat noi . Ei nu stiau ca eu am avut acea locuinta in proprietate si le-am aratat contractul de cumparare pentru demolare.
Ei au facut un dosar penal pe care l-au trimis la tribunal sau procuratura ,nu stiu exact unde.Acel dosar a fost trimis inapoi la politie,si iarasi am fost chemati pentru audiere.Politia a intocmit o hartie pe care ne-au spus sa o semnam si pe care scria ca noi am luat acele obiecte si sa recunostem.Deoarece noi nu am luat acele obiecte,nu am semnat hartia,am refuzat,si am sustinut ceea ce am declarat inaint,Din aceasta cauza ne-au dus sa ne ia amprente si fotografii.
O sa mai avem o audiere de curand si ne-au spus sa aducem un avocat cu noi
Problema mea este urmatoarea:
-ne tot hartuiesc pentru audieri
-noi nu am furat acele obiecte
-de ce au avut nevoie de amprente si fotogafii?noi nu am facut niciodata nimic ilegal,este prima data cand avem probleme de genul acesta,si nu inteleg cum s-a putut ajunge la o astfel de situatie pentru 150 ron.
Va rog sa analizati cele mentionate,si sa ne onorati cu sfaturi in aceasta privinta



Răspuns la discuția Perioada de proba...
Multumesc pt raspunsul acordat
Buna ziua,ma poate cineva lamuri in legatura cu o problema?As dori sa va intreb cat este perioada de proba conform legii?Urmeza probabil,sa fiu angajata ca si vanzator.si mi s-a dat de inteles ca voi fi initial intr-o perioada de proba de 90 zile,nu numai eu,ci mai multe persoane,si dupa aceasta perioada se va decide cine ramane sa ocupe postul respectiv si cine nu...
Si mai am o intrebare,avand liceul cu bacalaureat finalizat(filologie)si un curs de specializare,care este salariul corespunzator conform coeficientilor de ierarhizare(salariul minim brut pe economie fiind 670 ron ,daca nu ma insel:stunned:)
Va multumesc din suflet pentru informatiile acordate