avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate annmaria28

Activitate annmaria28

Multumesc. Credeam ca voi scapa de alergatura :(
Multumesc. Sunt sigura ca va trebui sa o declar pierduta, e normal. Insa problema care vroiam sa o clarific era daca pot pe baza copiei de munca sa imi iau duplicatul fara a mai fi nevoita sa merg la fiecare angajator pentru actele doveditoare. Bineinteles ca firma va trebui sa ma ajute si sunt sigura ca o va face pentru a nu ajunge in instanta. Stiu ca pot da firma in judecata pentru neglijenta in serviciu si nu cred ca vor asa ceva.
Multumesc pentru raspuns. Chiar se poate pe baza copiei cartii de munca sa se faca un duplicat fara a mai fi nevoie de a alerga la toate firmele la care am lucrat inainte pentru adeverinte? Ar fi un mare ajutor pentru mine.
Buna ziua,

Acum 2 luni am plecat de la firma la care lucram. Am sunat la ei pentru a-mi recupera CM insa mi s-a raspuns ca s-a pierdut in momentul in care se facea mutarea sediului firmei si ca nu au mai gasit-o de atunci. Au o copie dupa cartea mea de munca insa nu stiu daca imi este de folos. Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez in astfel de caz. Mentionez ca am o vechime in cartea de munca de 15 ani. Am lucrat la 2 firme inainte care sunt dizolvate pana in anul 2000.
Am mai lucrat la o firma care are sediul in cealalta parte a tarii unde imi e foarte greu sa ajung. Nu mi se pare normal sa alerg eu dupa toate informatiile pe care le aveam pe cartea de munca atata timp cat nu sunt vinovata pentru pierderea ei.
Răspuns la discuția Acte privind mostenirea
Da. O fata. Din prima casatorie au rezultat doi copii, tatal meu si inca o sora. Surorile tatalui meu sunt in viata.
Buna ziua,

Tatal meu a murit in urma cu 6 luni. A fost divortat de mama si a locuit intr-o garsoniera de serviciu in Orsova timp de 15 ani. Am aflat ca exista o mostenire - un teren in Bucuresti din partea parintilor tatalui meu, bunicilor (actul de vanzare-cumparare este pe numele lor). Bunica avea domiciliu in satul Grivita, judetul Ilfov (ea a murit devreme, bunicul recasatorindu-se intre timp), iar bunicul in Buzau. Mentionez ca toti sunt decedati. Noi suntem 3 copii si locuim in Tulcea. Intrebarea mea este: Care sunt etapele mergatoare pentru a putea ajunge la dezbaterea mostenirii? Unde trebuie sa mergem si ce acte ne trebuiesc?
Multumesc pentru sfat. Asa am sa fac.
Poate societatea are acel regulament de ordine interoara de care vorbiti insa eu una nu l-am vazut si nici nu am semnat pentru el.
Cred ca voi urma sfatul si voi face o sesizare.
Multumesc.
Lucrez la un hotel. Am uitat insa sa specific ca in contractul individual de munca imi scrie ca lucrez doar 8 ore pe zi cu 5 zile pe saptamana. Nu este nicaieri stipulat ca lucrez 24 cu 48. Iar contract colectiv de munca nu avem.
In schimb nu se tine cont atunci cand lucrez 3 zile pe saptamana cu 24 de ore ceea ce inseamna 72 de ore.
Mai vreau sa stiu, de exemplu eu incep munca de la 7 dimineata si plec de acolo la ora 8:45 a doua zi. Asta inseamna ca sunt de fapt 25 de ore si 45 de minute insa nu se iau in cosiderare nici acest lucru, ci mi se spune ca tot 24 de ore stau.
Oricum ar fi nu mi se plateste nimic in plus fata de salariul de baza.
Buna ziua,
Ce se intampla cand muncesti 24 de ore, iar 48 de ore sunt libere, fara a se tine cont de zilele legale libere (weekend, Paste, 1 Mai), iar salariul este fix fara sa se beneficieze de ore suplimentare si sporuri pentru ore de noapte? Adica intr-o luna cu 30 de zile eu muncesc 10 zile a cate 24 de ore, asta inseamna 240 de ore cand in mod normal la o zi de lucru de 8 ore a 21 de zile lucratoare (sa spunem) este de 168 de ore. Eu muncesc in plus 72 de ore pe luna care nu sunt platite, sa nu mai vorbim ca nu exista nici un spor de noapte. Cum pot sa stiu cat de legal este totul?
Multumesc.