avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin Madalin 16

Activitate Constantin Madalin 16

Răspuns la discuția executare silita


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In primul rand trebuie sa detineti un certificat de mostenitor ca sa puteti depune o cerere, altfel, nu aveti nicio calitate.

Ati acceptat mostenirea dupa tatal dumneavoastra? Daca nu ati acceptat mostenirea, nu aveti nicio obligatie sa platiti datoria.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Buna ziua ,
Certificat de mostenitor nu detin,tata detine un certificat de mostenitor de pe urma bunicului si nici mostenirea nu am acceptat-o dar imobilul unde locuiesc se afla la adresa respectiva si in felul asta trebuie sa o accept altfel risc sa pierd imobilul prin executare silita.
in urma unei executari silite pe numele tatalui meu care este decedat ma pot angaja la plata esalonata a createi , dar fara ca suma mentionata de executor sa mai creasca?
si cum pot redacta o scrisoare catre executor in care ma angajez ca platesc suma de bani la care as vrea o justificare scrisa ca acesta nu mai creste?
Răspuns la discuția Succesiune
Au facut succesiunea sa facut si partajarea au fiecare act de mostenitor cu stampila originala dar nu sunt inregistrate in primarie. La primarie in rol figureaza tot bunicul ca fiind propietar nu tata sau frati lui.

raluk0207 a scris:

Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?

Discuție Succesiune
In urma cu 17 ani bunicul meu a decedat, tatal meu impreuna cu ceilalti fratii au urmat taxa de succesiune, in urma careia fiecare au obtinut un act de mostenitor in urma partajari, acte ce nu a fost inregistrate si la primarie(beneficiar fiind tot tataie) in urma cu 3 luni a decedat si tatal meu... Eu ce procedeu trebuie sa urmez pentru a putea sa imi fac act pe propirtarea unde locuiesc?
Va multumesc!
Discuție Succesiune
In urma cu 17 ani bunicul meu a decedat, tatal meu impreuna cu ceilalti fratii au urmat taxa de succesiune, in urma careia fiecare au obtinut un act de mostenitor in urma partajari, acte ce nu a fost inregistrate si la primarie(beneficiar fiind tot tataie) in urma cu 3 luni a decedat si tatal meu... Eu ce procedeu trebuie sa urmez pentru a putea sa imi fac act pe propirtarea unde locuiesc?
Va multumesc!