Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma cu 17 ani bunicul meu a decedat, tatal meu impreuna cu ceilalti fratii au urmat taxa de succesiune, in urma careia fiecare au obtinut un act de mostenitor in urma partajari, acte ce nu a fost inregistrate si la primarie(beneficiar fiind tot tataie) in urma cu 3 luni a decedat si tatal meu... Eu ce procedeu trebuie sa urmez pentru a putea sa imi fac act pe propirtarea unde locuiesc?
Va multumesc!
Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?
Au facut succesiunea sa facut si partajarea au fiecare act de mostenitor cu stampila originala dar nu sunt inregistrate in primarie. La primarie in rol figureaza tot bunicul ca fiind propietar nu tata sau frati lui.

raluk0207 a scris:

Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?

Constantin Madalin 16, utilizator
Buna ziua,
Mergeti la notar si dezbateti succesiunea.

Constantin Madalin 16 a scris:

Au facut succesiunea sa facut si partajarea au fiecare act de mostenitor cu stampila originala dar nu sunt inregistrate in primarie. La primarie in rol figureaza tot bunicul ca fiind propietar nu tata sau frati lui.

raluk0207 a scris:

Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?

Pai de ce nu le-au dus? Sa duca acum actul de partaj, ca sa faca rol fiecaruia.
Apoi, impreuna cu mama si fratii dvs (daca mai aveti), dezbateti succesiunea pentru bunurile din lotul lui tata.