avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma cu 17 ani bunicul meu a decedat, tatal meu impreuna cu ceilalti fratii au urmat taxa de succesiune, in urma careia fiecare au obtinut un act de mostenitor in urma partajari, acte ce nu a fost inregistrate si la primarie(beneficiar fiind tot tataie) in urma cu 3 luni a decedat si tatal meu... Eu ce procedeu trebuie sa urmez pentru a putea sa imi fac act pe propirtarea unde locuiesc?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:35, 27 Martie 2019
Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?
Au facut succesiunea sa facut si partajarea au fiecare act de mostenitor cu stampila originala dar nu sunt inregistrate in primarie. La primarie in rol figureaza tot bunicul ca fiind propietar nu tata sau frati lui.

raluk0207 a scris:

Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?

Ultima modificare: Miercuri, 27 Martie 2019
Constantin Madalin 16, utilizator
Buna ziua,
Mergeti la notar si dezbateti succesiunea.


Constantin Madalin 16 a scris:

Au facut succesiunea sa facut si partajarea au fiecare act de mostenitor cu stampila originala dar nu sunt inregistrate in primarie. La primarie in rol figureaza tot bunicul ca fiind propietar nu tata sau frati lui.

raluk0207 a scris:

Sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Tata si unchii au facut si partajul sau doar au dezbatut mostenirea?




Pai de ce nu le-au dus? Sa duca acum actul de partaj, ca sa faca rol fiecaruia.
Apoi, impreuna cu mama si fratii dvs (daca mai aveti), dezbateti succesiunea pentru bunurile din lotul lui tata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Constantin Madalin 16 Constantin Madalin 16 In urma cu 17 ani bunicul meu a decedat, tatal meu impreuna cu ceilalti fratii au urmat taxa de succesiune, in urma careia fiecare au obtinut un act de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, dacă sunt propietarul terenului intravilan dintr-o ... STR78 STR78 Bună ziua, dacă sunt propietarul terenului intravilan dintr-o curte asta în urma moșteniri după titlul de proprietate încheiat prin act de vanzare ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa frate mioararadu mioararadu Am titlul de propietate pe terenul si casa parintilor mei pe numele bunicului din partea tatalui .Mostenitorii fiind tatal meu decedat unchiul meu decedat si ... (vezi toată discuția)