Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita

in urma unei executari silite pe numele tatalui meu care este decedat ma pot angaja la plata esalonata a createi , dar fara ca suma mentionata de executor sa mai creasca?
si cum pot redacta o scrisoare catre executor in care ma angajez ca platesc suma de bani la care as vrea o justificare scrisa ca acesta nu mai creste?
Constantin Madalin 16, utilizator
Bună ziua. Firește că puteți formula o astfel de „adresă” către executor, prin care arătați faptul că sunteți dispus la încheierea unui acord de plată amiabilă, în mod eșalonat și expuneți în câteva rânduri condițiile pe care dvs. le aveți față de acest viitor acord. Încercați să le reduceți la minim, astfel încât să aveți un punct de pornire a negocierii în favoarea dvs. Cu titlu de sfat, o astfel de adresă venită din partea unui avocat are mai multe șanse de reușită într-o astfel de situații. Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Buna ziua,

In primul rand trebuie sa detineti un certificat de mostenitor ca sa puteti depune o cerere, altfel, nu aveti nicio calitate.

Ati acceptat mostenirea dupa tatal dumneavoastra? Daca nu ati acceptat mostenirea, nu aveti nicio obligatie sa platiti datoria.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In primul rand trebuie sa detineti un certificat de mostenitor ca sa puteti depune o cerere, altfel, nu aveti nicio calitate.

Ati acceptat mostenirea dupa tatal dumneavoastra? Daca nu ati acceptat mostenirea, nu aveti nicio obligatie sa platiti datoria.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Buna ziua ,
Certificat de mostenitor nu detin,tata detine un certificat de mostenitor de pe urma bunicului si nici mostenirea nu am acceptat-o dar imobilul unde locuiesc se afla la adresa respectiva si in felul asta trebuie sa o accept altfel risc sa pierd imobilul prin executare silita.