avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate bogdang77

Activitate bogdang77

Răspuns la discuția Refuz plata asigurator RCA
In astfel de cazuri de ce nu te poti indrepta si asupra posesorului de RCA, vinovatul de accident? Daca el si-a facut RCA la o societate de asigurare nefunctionala , cu ce esti tu de vina?

Si daca tot o sa ramai victima perfecta pentru ei, atunci spune-ne macar la care dintre cei 3 trei "muschetari" din asigurari s-a intamplat asta..
Probabil ca nu vei mai primi acei bani inapoi decat daca te judeci cu ei.
Intr-o tara in care OPC-ul isi face treaba asa cum si-o face se vor tot intampla astfel de tzepe, abuzuri etc din pacate... asa ca ochii mari.







Cautand pe internet, se pare ca nu este singurul caz de acest gen legat de IMP.

[ link extern ]

Astfel de practici comerciale ar trebui interzise. Din punct de vedere juridic pot face si altceva (in afara de OPC unde vom merge bineinteles) ?
O ruda de a mea are de ceva timp o problema cu firma mentionata in titlu. In urma unei campanii asa zis promotionale de livrare carti la domiciliu, firma respectiva a inceput sa trimita la adresa de resedinta a rudei mele somatii de plata pentru o asa-zisa livrare de carti, livrare care nu a fost efectuata niciodata. La inceput am ignorat problema crezand ca este o greseala sau ca se incearca o extorcare de bani. (ruda mea este o persoana in varsta)
Insa ieri a primit o somatie de plata de la CreditExpress Romania + amenintari de proces civil. Presupun ca au preluat asa-zisa creanta.
Ce poate sa faca ruda mea? Nu mi se pare normal sa plateasca pentru ceva fictiv doar ca sa nu fie tarata intr-un eventual proces. (suma este infima ~100 ron - insa e o problema de principiu)
Mentionez ca nu exista NICI UN CONTRACT sau hartie sau solicitare de orice fel semnata sau intocmita de persoana in cauza(ruda mea) catre International Master Publishers care ar putea justifica demararea unei actiuni de acest gen.

Ce ar putea face? Reclamatie politie, daca da ce fel de politie, economica ? Reclamatie OPC ? (e absurd , nu a cumparat sau solicitat nici un produs )

Multumesc anticipat.




Răspuns la discuția contract cu CAS pentru PFA
Constat din nou eterna si enervanta confuzie intre

CASS = Casa de asigurari Sociale de sanatate ([ link extern ] )
si
CAS = Casa de asigurari sociiale ([ link extern ] )

CASS este obligatoriu pt PFA.

de CAS nu sunt sigur dar se pare ca dupa o anumita suma realizata pe Pfa devine obligatoriu.

Salutare,

Am nevoie sa fac copie legalizata pentru actul de vanzare-cumparare al apartamentului proprietate personala in vederea constituirii sediului social al unei firme. Vreau insa ca aceasta copie legalizata sa poata fi utilizata NUMAI pentru in procesul de constituire a firmei (la registrul comertului adica). Este posibil asa ceva, are valoare legala o astfel de mentiune? Ce trebuie specificat la notariat cand se face legalizarea?

multumesc