avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate ematoni

Activitate ematoni

Deci o hotarare AGA este suficienta. Multumesc.
Buna ziua
Pentru a acorda tichete de masa angajatilor, este necesar ca aceassta facilitate sa fie trecuta in contractul colectiv de munca sau o alta hotarare interna? Dar pentru celelalte tipuri de tichete: cadou, vacanta si cultural?
Multumesc
Buna ziua,

Cine mai are dreptul la somaj tehnic dupa inecatrea starii de urgenta?

Toate activitatile?

Multumesc,
Emanuel barbu
Răspuns la discuția Forta majora
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Forta majora
Buna ziua,

Am inteles ca taxa care se plateste la Camera de comenrt pentru obtinerea certificatului care atesta existent Fortei majore este de 500 euro si taxa de analiza in valoare de 500 lei, au fost anulate, adica nu se mai platesc in situatia actiala.
Pe site-ul CCI reiese ca se platest ambele.

Ce stiti in legatiura cu aceste taxe, seplatesc?

Multumesc,
Buna ziua,

Daca decidem sa trecem de astzi o parte din angajati in somaj tehnic datorita scaderii veniturilor datorita impactului COVID 19 cand trebuie sa solicit ajutor de la gugern?
Am primit informatia de la alta firma ca maxim pe 01.04.2020?

Multumesc,
Emanuel Barbu
Răspuns la discuția Amanare plata contributii IMM
Multumesc.
Este vorba de contriburii de la salarii, cat si pentru TVA. Si ce perioada se poate plati cu intarziere fara sa fie calculate accesorii sau instituite popriri.

Cu stima,
Emanuel B.
Buna ziua.
A intrat in viguare deja ordonanta prin care IMM-urile pot plati cu amna re de 30 de zile a contributiilor, iv=nclusiv a TVA-ului?
Imi puteti da detalii?

Multumesc,
Emanuel Barbu
Răspuns la discuția Munca la domiciliu - Covid 19
Multumesc pentru raspuns.

M-ati putea ajuta si cu un modele de act additional? cu referire la art 48?

Cu stima,
Emanuel B.
Buna ziua,
Pentru munca la domiciliu in contextul evitarii raspandirii coronavirusului, ce trebuie sa fac intern si care este formatul unui act additional la CIM?

Multumesc