avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Dan_Oprea

Activitate Dan_Oprea

Multumesc mult.
Multumesc pentru raspuns. Totusi, se poate cumula pensia cu salariul la personalul contractual, prin continuarea activitatii in baza vechiului contract individual de munca, fara incheierea unui nou contract? Nu ar fi necesar sa se organizeze concurs pe posturile devenite vacante?
Da, a facut cerere. Desi nu cunosc exact situatia angajatei, stiu ca a implinit 62 de ani in august 2022, deci merg pe presupunerea ca a iesit la limita de varsta (si stagiul de 32 de ani si 4 luni). In orice caz, credeam ca speta este mai simpla, ca, se permite sau nu se permite cumulul pensiei cu salariul (la institutie publica) dupa iesirea la pensie (la limita de varsta).
Multumesc pentru raspuns. Nelamurirea mea este daca la institutii publice este permisa cumularea celor doua venituri - pensie (limita de varsta sau anticipata) si salariu. Stiam ca trebuie sa opteze pentru un singur venit.
Buna ziua, am o intrebare legata de pensionarea unei femei ,angajat contractual - muncitor necalificat la o institutie publica, care a primit decizia de pensionare dar, in acelasi timp isi continua activitatea, prin contractul de munca pe care deja il avea incheiat cu institutia respectiva. Este legal? Stiam ca la institutii publice nu mai este permisa cumularea pensiei cu salariul, dar, in cadrul institutiei, se spune ca ar fi permis, prin ultimele modificari aduse Codului muncii, legii pensiilor, etc. Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
In cazul in care o persoana, care patrunde fara permisiune in incinta unui imobil aflat in administrarea unei institutii publice, cu intentia sa fure sau sa distruga, se accidenteaza si moare, institutia publica are vreo raspundere? De mentionat ca gardul imprejmuitor este partial distrus, imobilul este deteriorat, nu este pazit, nu are curent, nu are sistem de supraveghere (pentru moment), de intrat se poate intra oricand (zi si noapte).
Multumesc pentru raspuns!
Multumesc pentru raspuns, am studiat articolul, cat de cat se da raspunsul la intrebare. O zi buna!
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Asa am considerat si eu, ca ar fi chiar situatie de incompatibilitate pentru ca nu mi se pare normal ca un angajat al unei institutii publice (nu participa la procesul de atribuire a banului public, dar sigur ca da, este posibil sa influenteze decizia) sa primeasca si finantare pe clubul propriu si, culmea, acele actiuni sunt desfasurate chiar cu institutia la care este angajat, in timpul programului si folosind resursele institutiei.
Dar, din raspunsul dvs inteleg ca este posibil a fi o situatie de conflict de interese si nu ca este sigur conflict de interese.
La functionarii publici regulile sunt foarte stricte si este clar cand este conflict de interese sau de incompatibilitate, dar mie mi se pare ca statutul personalului contractual nu reglementeaza foarte clar conflictul de interese si incompatibilitatile. Din astfel de situatii mi se pare ca personalul contractual poate profita de banul public fara prea multe restrictii si nu raspund in nici un fel ...
Buna seara, am o intrebare legata de situatia in care un angajat contractual al unei institutii publice (directie de sport) este in acelasi timp presedinte al unui club sportiv, care primeste finantare de la institutia la care lucreaza pentru a-si desfasura activitatile sportive, bineinteles in timpul programului (actiunile respective fiind in calendarul competitional al institutiei). Aceasta situatie, de angajat contractual care primeste, pe langa salariu si finantare pentru actiunile clubului propriu, se poate incadra ca imcompatibilitate sau conflict de interese? Va multumesc.