avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate Tiberiu Lazar

Activitate Tiberiu Lazar



" Va rog primiti-ma in casa voastra, pana cand...

va gasiti alta...." (culegere de maxime; Iorga ?) malitioasa "zicere", ar fi trebuit, sa tempereze elanul unei banatence, dedicata protectiei celor aflati in nevoie...
ContSters125171 a scris:

Inainte de a nu mai fi, cat suntem, sa facem tot posibilul sa fim.


un gand,ok..., as adauga:

cat suntem, sa facem ceva util semenilor, ca sa participam fara complexe, la schimbul de bunuri...
luiza2008 a scris:

Intodeauna indraznetii inving!



o fi valabil si daca "indraznetii"= temerarii ?
ContSters125171 a scris:

Plamaditi din curaj si neputinta, invingem prin sacrificiu vicisitudinile vietii.


cu o "rocada", ar iesi: Plamaditi din curaj si neputinta, invingem prin sacrificiul vietii, vicisitudinile... ; e prea realist ?
Discuție Revizuirea
Buna ziua,

Intr-un formular pentru cerere de revizuire (art.322 pct.4):..".daca hotararea a fost data in temeiul unui inscris declarat fals (constatarea infractiunii nu se face printr-o hotarare penala, ci incidental de instanta de revizuire)".; iar intr-un alt text: ..".continutul actului pe baza caruia s-a dat hotararea, nu corespunde realitatii"
Nu inteleg, cine declara fals, un act (declaratie, contestatie), fara sa fie hotarat de o instanta (penala)...si cum "se constata incidental " (adica, ocazional, intamplator...?). Multumiri anticipate.
Buna ziua,

in urma cu 17 ani ('92-'93), am vandut, tot cu chitanta de mana, un Ford 2500 cmc., accidentat, cu apr. 400 $...cumparatorul, a luat actele, contraaripa cu seria sasiului, urmand sa vina de la Brasov, pentru partile de care avea nevoie la RAR, pt omologare...de atunci, am platit impozitul...In urma cu 5 ani, am vorbit la tel.; mi-a promis ca rezolva...Eu m-am mutat in alt sect. in Bucuresti; am crezut ca persoana a rezolvat-o; nu am primit nici o somatie de plata pentru impozit auto...(noua adresa am comunicat-o la fisc,cu ocazia achitarii restantelor). E albastra (!?)...metalizat. . Proprietarul

(talonului) legal, poate obtine o sentinta, pentru recuperarea taxelor platite ? In actul scris de mana, cumparatorul se angaja sa plateasca impozitul, daca nu legalizeaza vanzarea in termen de 6 luni...? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția repartitoare telecomandate ?
elga50 a scris:

Domnul de care amintiti seamana vant si o sa culeaga furtuna. Ce nu e facut de el sau sub obladuirea lui este rau si prost. Pana una-alta domnul n-a dovedit ca ar fi in stare de mai mult de a critica.
Credeti ca are cineva, ceva cu Dv. ca sa va reseteze sau sa va defecteze repartitoarele? Aveti dusmani asa destepti?


M-a mirat si pe mine combativitatea fara rezerve, impotriva contorizarii agentului termic...poate de asta, oarece suspiciune...

Ca sa ramanem la subiect, rog frumos pe cineva care stie cum se poate reseta (fara demontare) un repartitor Siemens (care nu face parte din cele care pot fi citite de la distanta), desi nu exclud nici o varianta, cu exceptia fantomelor si extraterestrilor. Va reamintesc ca este vorba despre blocul unde resturile menajere trebuie urcate la et.3, de unde incepe toboganul...
Răspuns la discuția repartitoare telecomandate ?
Fireste ca l-am anuntat pe Presedinte...cred ca firma care le-a montat nu mai exista (ulterior a preluat alta firma intretinerea) si firesc si legal, am platit pausal pt cele doua calorifere (desi nu le-am prea folosit, mai ales la bucatarie)...n-am mai dat alte amanunte, ca sa n-o lungesc...acum asteptam (de vreo luna ) sa vina cineva de la firma, s-o rezolve...luna trecuta am platit caldura 300 ron, fata de 100-150 ron, ap. similare...
despre citirea repartitoarelor de la distanta (deci si posibila resetare..) era pe net., intr-un articol al Dl. Opaina, care n-are o parere buna despre sistem, amintind si despre posibile trisari...
Buna ziua,
Repartitoarele de caldura (Siemens) au fost montate la inceputul lui 2005. Cele din baie si bucatarie , nu mai aratau corect (amestec de cifre si litere...) din 03 2009; de atunci am platit probabil "pausal"pentru cele doua...(cam 30% in plus). Defectarea (consumarea bateriei) am pus-o in seama mediului mai umed din cele doua incaperi. Ap. fiind la parter, aceste doua repartitoare erau vizibile si din exterior.... Avand in vedere o serie intreaga de sicane, puse la cale de un grup cu interese imobiliare, n-am exclus total posibilitatea ca cele doua repartitoare sa fi fost dereglate cu o telecomanda...
E semn de paranoia, sau era posibil ? Multumesc.


Răspuns la discuția Executare silita
ynocentta a scris:

stimate user ,comunicati aspecte contradictorii.
1-sotia,despartita de cateva luni,refugiata la dvs ,in apartament ,urmare ostilitatilor cu reprezentantii blocului pe fondul afectiuni fata de animale patrupede,a -ti precizat
motiv pentru care a nu fi cerut primirea in asociatie
.
In conditiile in care actiunea asociatiei a fost intreprinsa strict impotriva sotiei care nu a fost primita in asociatie,este total neclar cum instanta de judecata a pronuntat o decizie civila prin care sa va oblige pe dvs ,care nu a-ti precizat sa fi fost actionat in instanta
2- Instanta de judecata pronunta decizii/sentinte prin care poate dispune masuri in favoarea sau interesul persoanei juridice care are privilegiu imobiliar asupra apartamentelor din respectiva asociatie.
"Credinta si rezonabilul " invocat de catre dvs nu sunt principii consacrate ,care sa reprezinte conditionare sau limitare in hotararile instantei de judecata.Nu are relevanta aspectul ca dvs a-ti fi acceptat ca obiectul executarii sa il constituie casa de la tara.Acest bun putea/poate, sa faca obiectul executarii silite fiind pe rolul dvs fiscal .In eventualitatea in care neputand achita obligatiile dispuse de catre instanta,executorul are obligatia legala sa desfasoare toate activitatile specifice in vederea recuperarii obligatiilor in sarcina dvs prin orice bun aflat in evidenta dvs fiscala.


ynocentta, 1.- dvs omitand din prima fraza, o explicatie pusa intre paranteze" (in fapt, nu in drept)"; adaugand "care", in fraza "motiv de a nu fi cerut primirea in asociatie" as zice ca mai de graba extrageti selectiv si nu citati...iar relatarea se incurca "bine"...2.- sa spun cine poate adera sau nu, la asoc. de proprietari?...pai, un proprietar (in acest caz, prin mostenire, proprietar a 1/2 ap...dupa cum am afirmat de la bun inceput "ca sa incurc lucrurile"...)
3.- Eu voi continua sa cred, ca justitia se bazeaza pe principii "rezonabile", chiar daca dvs. nu credeti asta...
4.- Nu cumva "privilegiul imobiliar" are o doza "toxica" de "neconstitutionalitate", favorizanta "exproprierilor cinice"...(iar daca se aplica numai "asociatilor", dupa cum "ma informati",,,nu este cazul meu...)
Regret nemultumirea provocata dvs, prin relatari contradictorii...