avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate andreea737

Activitate andreea737


@ermetic


Sigur de la aceasta exista fel si fel de variante care mai imbunatatesc radicalitatea masurii cum ar fi incredintarea partajata in timp din dreptul francez, dar nu am sa abordez subiectul acesta, ceea ce afirm putand fi aplicat mutatis-mutandis.

Buna ziua,


Va rog, daca aveti amabilitatea, dezvoltati putin subiectul incredintarii partajate din dreptul francez. Sunt extrem de interesata. Ce inseamna mai precis faptul acesta ?


Cu multumiri,
Andreea
Buna seara !
Acum 2 saptamani am obtinut hotararea de incredintare spre crestere si educare a copilului meu. Ce trebuie sa fac pt ca aceasta hotarare sa devina definitiva si irevocabila ? Cat timp dureaza aceasta "operatiune" ?
Pentru a calatori in strainatate impreuna cu fiul meu e suficienta hotararea definitiva si irevocabila sau mai am nevoie de procura din partea tatalui ?
Va multumesc anticipat !
Numai bine va doresc !
Răspuns la discuția Test de paternitate
Stimata dna daniela_gabriela,

Nu inteleg de ce trebuie sa va justificati pe acest forum pt nasterea copilului dvs.Ca ati avut o dereglare hormonala, ca nu ati stiut ca sunteti insarcinata sau ca pur si simplu v-ati dorit acest copil si ati facut niste mici scenarii, sunt strict problemele dvs si nu trebuie sa dati explicatii nimanui pt decizia dvs.
Consider ca nici macar fostului sot ! Acesta daca tot nu avut nicio treaba cu dvs asa cum afirma ( nu ati avut decat o singura data contact sexual) nu prea inteleg ce a fost in mintea dumnealui sa va ea de sotie cand erati insarcinata in 7 luni ??? :O:O Mai ales ca nu l-ati fortat asa cum spuneti, nici nu vad cum ati fi putut sa o faceti..eventual sa va dati foc in fata primariei sau cum ? :)) Nu putea sa mai astepte 2 luni sa se nasca acel copilas, sa faca frumos un test de paternitate si apoi sa se apuce de nunti ??!! Sau asa procedeaza domnul in general dupa o aventura de o noapte ? Le ia pe toate de sotii dupa ce ii vin cu burta la gura ? :-/ (scuzati limbajul mai popular).


Linistiti-va dna,iubiti-va puiul in continuare, iar pe fostul sot lasati-l in pace sa faca ce teste vrea ! Ce va mai intereseaza ? Ca e al lui sau nu e al lui ??!! Tot ce conteaza e ca acest copil e cu siguranta al dvs !;);)
Va doresc multa putere, sanatate si un copil fericit !
Răspuns la discuția recunoasterea paternitatii
=D>=D>=D>=D>
Felicitari pt comentariu ! Sunt perfect de acord cu dvs dna Avlil !
GabrielaA a scris:

Mai bine va schimbati dvs. numele. ;)

Dvs. faceti cererea de incredintare. Este treaba tatalui copilului sa ceara dreptul la vizita daca doreste.


:)) Sa stiti ca m-am gandit si la varianta aceasta, daca nu reusesc sa-i schimb numele ! Cu toate ca nu as renunta prea usor la el, deoarece provin dintr-o famile cu rezonanta istorica si nu de putine ori faptul ca apartin acestei familii m-a ajutat mult in diverse situatii.Acesta este unul dintre motivele pt care as dori ca acest copil sa poarte si numele meu...nu doar sa citeasca despre el in manualul de istorie !
Va multumesc mult tuturor pt raspunsuri !
Sa stiti ca ajutati multi oameni cu sfaturile si parerile dvs !
Toata consideratia,
Andreea

PS Deci daca el nu cere dreptul la vizita, instanta nu i-l acorda, nu ?
AVLIL a scris:

Ba da, tocmai de aia spun ca se poate obtine. Cred insa ca actiunea in instanta sau, anterior, demersul amiabil, nu are o garantie a reusitei tocmai pentru ca fiecare parte poate tipa sus si tare alineatul care ii convine.
Asta cu modul in care trebuie schimbat numele a fost o gluma faine... :)) Chestia ca nu poti sa-ti schimbi numele din Ion in Gheorghe, ci asa cum prevede ord. 41, atat. Deci, nu prea e loc de intors aici.

Doamna, nu stiu cum sa ve explic exact fara sa scriu pagini, sunt anumite drepturi care tin de persoana copilului, care nu pot fi instrainate, vandute, la care nu se poate renunta, care nu sunt masurabile in bani... Cam asa ceva...



:-/:-/ In mare am inteles despre ce este vorba...Dupa ce obtin incredintarea merg mai departe pt schimbarea numelui..Cel putin incerc...Dvs credeti ca am sanse de reusita in schimbarea numelui. ???..SINCER !!! :(
Mai am o intrebare...in momementul in care eu primesc incredintarea, tatal copilului primeste automat dreptul la vizita (acele zile sau ore ) sau va trebui sa solicite el acest lucru ? Va intreb, pt ca ma indoiesc va veni la proces, cu atat mai putin nu va dori sa beneficieze de acest drept al lui....
{La un mesaj anterior m-ati intrebat daca nu stiu unde este....NU este raspunsul..nu mai stiu nimic, daca e in tara, daca e plecat...:-/}
Multumesc mult...
Danimik afirma mai sus ca Primaria nu accepta schimbarea numelui fara acordul tatalui.In acest caz, conform legii, se poate da in judecata primaria pt refuz ?
AVLIL a scris:

Da, eu sunt de acord cu acest punct de vedere, mai mult, nici cu acordul tatalui nu as permite schimbarea numelor asa, ca divortam sau ne adoptam.
Insa, desi nicio primarie nu vad sa accepte asa ceva, cred ca se poate actiona raspunsul lor in instanta, pentru ca in acest caz legea ar putea arata o discriminare si o limitare a exercitarii drepturilor parintesti...
E discutabil daca tatal pastreaza anumite drepturi personale nepatrimoniale nenominalizate in legi... personal cred ca nu.


Editare ulterioara:
E drept ca art. 7 nu face diferente intre parinti... asa e! Ce bine e ca nu iau cauze in care nu cred!
Se poate incerca pe cale administrativa; in plus, daca Autoritatea Tutelara decide in favoarea unuia dintre parinti, care este problema?


"E discutabil daca tatal pastreaza anumite drepturi personale nepatrimoniale nenominalizate in legi... "Pot sa va rog sa-mi "traduceti" fraza, pt ca nu inteleg termenii..:-/
multumesc mult;)
avTodincaVeronica a scris:

Este normal ca pentru schimbarea numelui copilului sa fie necesar si acordul tatalui deoarece, chair daca copilul se incredinteaza mamei, tatal pastreaza legaturi personale cu copilul, are dreptul sa-l viziteze, sa participe, impreuna cu mama, la cresterea si educarea lui. Acest acord al tatalui nu este necesar in procesul pentru incredintarea minorulu

Buna ziua !
Multumesc tuturor pt raspunsuri !
Nu prea mai inteleg, daca am incredintarea minorului pot schimba sau nu numele acestuia, fara acordul tatalui...Vad ca exista opinii diferite..
=D>=D>Doamne cat ma bucur ca nu trebuie sa mai apelez la el !!!
Multumesc din suflet !