avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Activitate andreea0602

Activitate andreea0602

Buna ziua,
Va deranjez cu 2 intrebari?
1. Pot fi trimisa in somaj tehnic in conditiile in care sunt sub legislatia stimulentului de insertie ? (Mentionez ca acesta ar trebui sa fie de 2 sapt si e aplicat preferential:unii deloc,unii o sapt,unii 2 sapt)
2. . Pot fi CONCEDIATA in perioada de pandemie in conditiile in care sunt sub legislatia stimulentului de insertie la intoarcerea din somaj tehnic?

Mentionez ca firma nu a taiat salarii,nu a dat oameni afara din ce stiu,insa e cu semnul intrebarii intrarea in somaj tehnic pe final de stare de urgenta (mai e putin pana la deblocare business).

Buna ziua,
Dupa CCC, daca te intorci la birou cu 60 zile inainte de implinire a varstei de 2 ani a copilului si intri sub incidenta legii stimulentului de insertie,angajatorul nu te poate concedia 1 an si 2 luni (pana cand face copilul 3 ani).

Eu intrebam daca in aceasta perioada de 1 an si 2 luni,daca vreau sa schimb job-ul, primind in continuare stimulent de insertie..ce se intampla cu perioada de proba? Dupa perioada de proba, in cazul unui contract nedeterminat, ma poate concedia sau conform legii stimulentului de insertie, nu ma poate concedia pana copilul indeplineste 3 ani?
Multumesc frumos,
Andreea

Cornel Vasile a scris:

Dupa CCC, angajatorului ii este interzis sa va concedieze pe o durata de 6 luni de la data revenirii din CCC.

Buna ziua,
Daca dupa reintrarea in campul muncii doresc sa schimb job-ul,in conditiile in care ma aflu sub legea stimulentului de insertie, cum este tratata perioada de proba?Dupa perioada de proba pot fi data afara? Sau e un risc pe care si-l asuma angajatorul (acela de a nu ne intelege)? Multumesc frumos
Buna ziua,
Ma aflu de 1 luna la serviciu cu stimulent insertie (am revenit din CIC). Daca trec de la o companie unde am contract nedeterminat, la alta unde am contract determinat, mai sunt protejata de o eventuala concediere pana copilul implineste 3 ani? Sa presupunem ca ultima zi la fostul job, e prima la noul job, deci stimulentul va ramane activ. Dar nu imi e clar daca nu cumva dupa 6 luni, cand se termina contractul, noul angajator ma poate da afara asa..pur si simplu. Multumesc frumos
Buna ziua,
Daca sotul nu va sta acasa in "luna tatalui"din concediul de crestere copil, mama cand trebuie sa se intoarca la birou pentru a beneficia de veninturi continue si stimulent de insertie?Cu 2 luni inainte de a implini copilul 2 ani sau cu 3 luni?
Va multumesc
Răspuns la discuția Legislatie stimulent insertie
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Urmeaza sa revina birou dupa CCC,beneficiind de stimulent de insertie. Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri la cateva intrebari:
1. Departamentul s-a reorganizat in cei 2 ani cat am lipsit si responsabilitatile postului meu s-au impartit pe la diversi colegi - angajatorul iti poate schimba specificul muncii tale / ceea ce faceai inainte de a intra in concediu?(la mine era ceva specific)

Mentionez ca reorganizarea este una interna ..in departament, nu ceva oficial

2. Presupund ca imi va schimba natura job-ului, imi poate taia salariul dupa cum doreste el?Sau am si eu dreptul de a refuza taierea salariala?

Multumesc frumos