avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Rosu

Activitate Andrei Rosu

suntem 2 frati si avem mostenire d la parinti 2000 metri patrati .Ideea este ca nu ne-am facut acte legale de impartire a pamantului inca cu parintii nostri. INTREBAREA MEA ESTE: daca vreau sa construiesc pe partea mea (inca virtuala de pamant ) o casa ... atunci cand parintii nostrii ne vor face acte FRATELE meu poate sa ceara drepturi la casa construita de mine????????? sau intai sa mi fac impartirea cu el? ......numele meu este GABRIEL !!!!!va multumesc pentru sfat!!!!!!!!
multumesc mult!!!!!!!!!!!!
in urma cu cateva luni am fost trimis de primaria in care i mi am domiciliul la un curs de perfectionare la prefectura din judetul Arges in urma caruia trebuia sa ma angajez pe un post de dezvoltare regionala.dupa terminarea cursului mi sa emis o factura de plata a cursului pe care primaria nu vrea sa mi o achite spunand ca nu s angajat.(mentionez ca inca nu m au angajat pe post , factura este emisa pentru primarie , si ca am mai participat la un curs acum 8 luni pe care au platit o atunci! ) intrebarea mea este ?cum scap din incurcatura asta????
elis a scris:

Nu conteaza vechimea in munca pentru a lua concediu de studii.
Art.62 din CCMN se refera la concediu fara plata. Pe perioada concediului fara plata , c.i.m este suspendat.

o persoana angajata in sistemul sanitar de 10 ani poate beneficia de art 62 alin 2 din Contractul colectiv de munca pe anii 2007-2010 nr 2895/29 12 2006 pentru a si lua concediu de studii ?cum se intocmeste cererea aceasta ?VA MULTUMESC ANTICIPAT