avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate Ilenia01

Activitate Ilenia01

Răspuns la discuția Apel
Multumesc

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Termenul de apel este de 30 zile calendaristice de la data comunicării (ziua depunerii plicului în cutia poștală)!

Răspuns la discuția Apel
30 de zile cu drept de apel,de la data de cand au venit plicurile acasa?
Multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, mai aveti de asteptat.
Dupa ce va vine acasa hotararea puteti legaliza.
Veti merge sa verificati la arhiva.

Răspuns la discuția Apel
Ce inseamna redactata de judecator?
Se cand a aparut la curtea de apel,publica?sau de cand ajung plicurile acasa?
Multumesc frumos.
Avocat Neagu Elena a scris:

Termenul de 30 de zile curge de la data comunicării hotararii redactată de judecător, nu de la data pronuntarii sentinței civile. Zilele sunt calendaristice.
Va sfătuiesc să apelați la in avocat daca nu ati avut unul la judecata in fond deoarece apelul este o cale devolutiva de atac, având șanse să vă remediati greselile din fata primei instanțe.

Discuție Apel
Buna seara..
Am trminat procesul de custodie.cu drept de apel de 30 de zile.
Senti ta a fost pronuntata pe data de 2 decembrie.
Cele 30 de zile,sunt zile calendaristice(cu tot cu zilele de Craciun,sambeta,duminica)?sau lucratoare? Adica cand s.ar implini aceste 30 de zile?
Multumesc
Discuție Custodie
Buna ziua...am un baietel de 4 ani si 10 luni...rezultat dintr.o relatie de concubinaj...
Tatal copilului nefiind prrzent mereu in viata noastra...
A fost plecat de nenumarate ori...dibtre care o data 1 an si 8 luni...internat in diverse clinici pt dezintoxicare.
Este o persoana f agresiva fizic si verbal...pe copil la impins o singura data...asta pt ca nu a fost mai deloc prezent in viata lui.
A avut si un ordin de protectie fata de mn...ca a fost violent si am avut un certificat mrdico legal de 25 de zile de i grijiri.
Acum 10 ani am lucrat intr.un club night in jur de 3 luni...acolo ne.am cunoscut.nu stiu daca poate folosi acest lucru impotriva mea.
Eu doresc sa aibe contact cu minorul.
Dar vreau sa impiedic sa il ia noaptea.
Am reusit sa am mesaje precum el.imi zice ca noaptea face lucruri de care nu e constient.
Ex. Sa tipe,sa injure,ba chiar sa nu reuseasca sa se trezeasca...
Mesaje precum ca ma ameni ta ca dorea sa se omoare facandu.si o supradoza...
Discutii intre mn si mama lui precum ca erau probleme ca lasa.se drogurile si inceouse sa bea.
Am apelat la un avocat intre timp...si doresc sa stiu ce as mai putea face sa impiedic sa il ia pe timpul noptii la el...

Discuție Portal
Buna seara as avea si eu o intrebare...
Cand caut dosarul pt custodie pe portal nu il gasesc.
Ieri l.am gasit si azi imi afiseaza"nici un rezultat".
Care este motivul pt care se intampla asa? Multumesc
Răspuns la discuția Custodie..
Am decat un mesaj de la el precum ca nu isi aduce aminte de xeea ce we intampla cand doarme noaptea...
Si parintii ca martori ca nu reactioneaza cand copilul plange...

Geanina DRIAN a scris:

prezentati intocmai instantei situatia si insotiti sustinerile Dvs. de acte doveditoare.

Răspuns la discuția Custodie..

Am decat un mesaj de la el precum ca nu isi aduce aminte de xeea ce we intampla cand doarme noaptea...
Si parintii ca martori ca nu reactioneaza cand copilul plange...
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Este cam mărșor și în lipsa dovezilor i se va da dreptul tatălui să-l ia noaptea.
Prin urmare, dovediți cele învederate și contractați servicii avocațiale!

Răspuns la discuția Custodie..
Am decat un mesaj de la el precum ca nu isi aduce aminte de xeea ce we intampla cand doarme noaptea...
Si parintii ca martori ca nu reactioneaza cand copilul plange...

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cum puteti dovedi ceea ce sustineti?
Este vital.sa dovediți în fața instanței.

Discuție Custodie..
Sunt in proces pt custodia minorului in varsta de 4 ani.
Am avut o relatie de concubinaj timp de 8 ani.
Tatal copilului nu a fost aproape deloc alaturi de copil....a fost majoritatea timpului plecat,internat in diferite clinici pt dezintoxicare.
Financiar m.am descurcat muncind,cu ajutorul parintilor mei su mamei lui...
El financiar a contribuit in ultimul an si jumatate dar fizic si afectiv o data la o sapt jumatate sau de sarbatori!
Eu nu doresc sa il impiedic sa vada copilul...
Sa aibe drept de vizita....dar doresc ca noaptea sa fie acasa...din cauza ca il noaptea nu este constient de ceea ce face...
Daca este trezit tipa...spune lucruri vulgare...si dimineata nu isi aduce aminte.
Cum pot face sa impiedic ca minorul sa ramana noaptea la el?