avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate vladdragos

Activitate vladdragos

Buna seara,vreau sa ajut pe o persoana feminina cu 3 copii divortata,copii sunt in custodia mamei iar sotul plecat in germania si nu plateste pensia alimentara si nici un ajutor.La divort sa dat o decizie a platii alimentare dar refuza sa plateasca,cum se procedeaza in acest caz? Multumesc
Domnu Claudiu in Instnta din Botosani se cere,eu cum sa procedez,sunt citat de Judecatorie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, la instante este permis accesul fără certificat verde.
Este locul cel mai expus la Covid-19 fiind și mare aglomerație in săli.
Din ultimele 60 termene de judecata la 50 de termene am avut sala arhiplina ca pe stadion.

Este obligatoriu certificatul verde cand esti citat?Buna ziua sunt citat intr-un proces pe 26 ianuarie iar eu nu sunt vaccinat, intrebarea e cum pot proceda daca nu sunt lasat sa intru neavand certificatul.
Buna ziua.Am si eu o problema, tatal meu este bolnav si se deplaseaza foarte greu.Poate imputernici notarial pe cineva sa-i reprezinte bunurile si alte drepturi?Multumesc anticipat.
Buna ziua, ma aflu intr-o situatie dificila si am nevoie de ajutorul dvs.Recent mama a decedat si urmeaza sa fac succesiune in urma ei iar tata e pensionat pe caz de boala cu dementa senila iar sotia este angajata ca asistent social fara a mai avea drept de semnatura cred.Intrebarea este daca eu ii pot fi tutore sau curator si la succesiune sa pot semna ptr drepturile lui?mentionez ca mai am doi frati care ii cam doare undeva de ei, eu i-am ingrijit sii ingrijesc.Va rog daca se poate sa ma indrumati ce e de facut.Multumesc