avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate luteciprian

Activitate luteciprian

In decembrie 2012, un var primar de-al tatalui meu a murit (tatal lui era frate cu mama lui tata) si neavand parintii in viata si nici copii sau sotie, tata se numara printre cei 12 mostenitori : 6 din partea mamei / 6 din partea tatei.

In ianuarie 2013, tatal meu a murit.

As dori sa stiu daca avem dreptul la mostenire ce i se cuvinea tatalui meu? Eu sau mama mea.

Va multumesc.
Ambigua mai este legea romaneasca.
Mi s-a cerut sa ma duc la Finante sa inregistrez contractul de comision, sper sa aflu mai bine atunci cum sta treaba cu un astfel de contract.

Va multumesc pentru raspunsurile voastre.
@grandanat
Imi puteti arata exact unde este specificat acest lucru? Trebuie sa ma contrazic cu cineva de la Finante Multumesc.
@bogdanciurea
nu primesc lunar comisionul, la 2-3 luni.
vad carti online si iau comision din vanzari.
articolul 52 din codul fiscal spune asa:
(1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:
c) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil

pana la urma nu intru la conventii civile, nu-i asa?
Firma respectiva mentioneaza in contract cum ca cei 5.5% reprezentand asigurari sociale de sanatate sa fie platiti de catre mine, iar de pensie si contributie la somaj nu se specifica nimic.

daca ar fi sa le declar si sa le platesc eu, unde ar trebui sa ma duc? ce declaratie trebuie completata si cand? in acele luni in care primesc banii sau anual?

concluzie : pentru 1000 de lei castigati prin contractul de comisionare :
- 160 lei raman la sursa repr. impozitul de 16% pe venit
- 105 lei pensii - cum,cand si unde ii declar?
- 55 de lei asigurari sociale - cum, cand si unde ii declar?
- 5 lei somajul - cum, cand si unde ii declar?
Sunt PF.

Vreau sa stiu ce taxe platesc ca urmare a comisionului incasat de la o firma, comisionul ajunge direct la mine si nu are nicio legatura cu firma la care am contract de munca.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o privita : contractul de comisionare.

In momentul de fata lucrez la o firma, as dori sa stiu ce taxe si ce impozite urmeaza sa se plateasca in urma incheierii unui contract de comision cu o alta firma? si de catre mine dar si de catre firma respectiva?Ce declaratii trebuie sa depun,unde si cand anume?

16% impozit pe venit cu retinere la sursa, platit de catre firma
5.5% CASS platit de catre mine, in baza carei declaratii,unde si cand? se mai plateste altceva?

a fost declarat nebun de catre unitatile abilitate ale statului . dar nu am idee pentru ce anume, trebuie sa intreb persoana in cauza :)
persoanele in cauza au fost prieteniii ... tipa s-a despartit de acesta, dar tipul nu se resemneaza si de foarte mult timp o ameninta sa se intoarca langa el, chiar a batut-o si mai multe chestii...totul se petrece pe strada(de fiecare data n-au fost martori)

va dati seama ca pana la urma toata aceasta "campanie" de hartuire fie ea fizica fie ea verbala poate avea si consecinte psihice(totul dureaza de aproape 1 an - timp in care s-au facut plangeri peste plangeri la politie dar fara niciun rezultat.

nu degeaba a fost declarat nebun.
as dori sa stiu si eu ce se poate face in cazul in care o persoana este hartuita fizic si verbal ?

mentionez ca fizic nu exista urme grave si ca nici martorii n-au existat.

Foloseste la ceva inregistrarea telefonica a amenintarilor verbale?

au fost facute mai multe plangerii la politie dar fara niciun rezultat - deoarece traim in romania -...spuneti-mi legal cum pot face ca sa scap de hartuire?

am o informatie cum ca tipul ar fii nebun cu acte...ma ajuta in rezolvarea situatiei?

am nevoie urgent de un raspuns... multumesc.