avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate lucille77

Activitate lucille77

Mentionez ca in Romania a avut loc casatoria, nu am avut practic nici un domiciliu comun, el a plecat in america imediat dupa casatorie, iar eu l-am vizitat de cateva ori acolo, in decurs de 4 ani. As dori sa stiu daca pot divorta in romania si de ce acte am nevoie de la el, Va multumesc anticipat,
Buna ziua,

As dori sa stiu ce procent din salariu poate obtine fiul meu drept pensie alimentara de la tatal lui, avand in vedere ca acesta s-a recasatorit si are inca un copil minor.
De asemenea, as dori sa stiu daca procesul de incredintare al minorului trebuie sa fie separat de cel pentru pensie alimentara. mentionez ca eu si tatal fiului meu nu am fost casatoriti, de aceea el nu mi-a fost incredintat dpdv legal.

Va multumesc anticipat
Va multumesc f mult pt raspunsuri si atentia acordata.Dureaza mult un proces de incredintare a minorului,in cazul in care tatal nu lupta pt custodie?
Dar daca el va cere dreptul de a vizita copilul,sustinand ca daca eu plec cu el din tara si ne stabilim definitv acolo,el nu va mai putea sa il vada?
In cazul in care as obtine o hotarare definitiva si irevocabila de incredintare a minorului rezultat dintr-o relatie de concubinaj,as putea sa il iau sa traiasca cu mine in alta tara fara acordul tatalui sau natural?Mentionez ca m-am casatorit cu un cetatean strain,iar tatal copilului ma ameninta ca nu il lasa sa mearga cu mine.Nu am intentat inca un proces de incredintare,dar ma gandesc sa o fac.va multumesc mult.