Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara + incredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara + incredintare copil minor

Buna ziua,

As dori sa stiu ce procent din salariu poate obtine fiul meu drept pensie alimentara de la tatal lui, avand in vedere ca acesta s-a recasatorit si are inca un copil minor.
De asemenea, as dori sa stiu daca procesul de incredintare al minorului trebuie sa fie separat de cel pentru pensie alimentara. mentionez ca eu si tatal fiului meu nu am fost casatoriti, de aceea el nu mi-a fost incredintat dpdv legal.

Va multumesc anticipat
Când întreþinerea este datoratã de pãrinte ..., ea se stabileºte pânã la o pãtrime din câºtigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii
puteti sa cereti ambele in cadrul aceluiasi dosar.....
este suficient sa depuneti o singura cerere , in care solicitati atat incredintarea minorului cat si obligarea paratului la plata pensiei de intretinere.
cererea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliaza minorul .
se va dispune citarea autoritatii tutelare, in vederea efectuarii anchetei sociale.
se timbreaza .
va trebuie si doi martori , de asemenea ca inscrisuri va trebui sa depuneti copie de pe certificatul de nastere al copilului . copie de pe CI dvs .