Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum divortez de un cetatean american?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum divortez de un cetatean american?

Mentionez ca in Romania a avut loc casatoria, nu am avut practic nici un domiciliu comun, el a plecat in america imediat dupa casatorie, iar eu l-am vizitat de cateva ori acolo, in decurs de 4 ani. As dori sa stiu daca pot divorta in romania si de ce acte am nevoie de la el, Va multumesc anticipat,
Legea care guverneaza incheierea casatorie este cea romana. Deci casatoria se poate desface prin divort la o instanta competenta material si teritorial, conform legii romane. veti depune actiunea la judecatoria pe raza careia locuieste reclamantul, daca paratul nu se afla in tara si nici nu are vreun domiciliu in Romania. Actele necesare a fi depuse la cererea de divort sunt cele uzuale: certificat de casatorie, in original, cartea de identitate a reclamantului, in copie, dovada achitarii taxelor de timbru, legale.