Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Pot depune cererea de divort la Judecatoria pe raza domiciliului meu in calitate de reclamant,avand in vedere ca nici eu nici sotia nu mai locuim la acelasi domiciliu de 4 ani,eu am ramas cu copilul din urma casatoriei iar ea mutandu-se la un alt domiciliu necunoscut de mine(avand o alta relatie rezultand un alt copil)?Multumesc
Pentru buna regula, cererea de divort se depune la instanta competenta teritorial si material pe raza careia locuieste paratul. Daca acesta are domiciliul in starinatate, atunci aceasta cerere se poate depune la instanta unde locuieste reclamantul. In consecinta, trebuie sa aflati unde locuieste sotia care a fugit de acasa la amantul sau, pentru a putea demara actiunea privind desfacerea casatoriei respective. Daca nu identificati corect si complet persoana care are calitatea procesuala de parat, atunci riscati ca cererea dvs sa fie respinsa de instanta, ca fiind lipsita de interes.
Succese pentru clarificare ................:O
Competenţa în materie de divorţ aparţine judecătoriei în a cărei rază teritorială se află ultimul domiciliu comun al soţilor.
Dacă soţii nu au avut domiciliu comun sau dacă nici unul dintre soţi nu mai locuieşte în raza teritorială a judecătoriei în care se afla cel din urmă domiciliu comun, judecătoria competentă este cea de la domiciliul pârâtului. În cazul în care pârâtul nu are domiciliul în ţară, competenţa aparţine judecătoriei de la domiciliul reclamantului.
;)
Ce se intelege prin ultima locuinta comuna?
Exemplu eu am domiciliul in buletin in orasul x,sotia are pe buletin domiciliul in orasul y ,ne-am casatorit dar nu am avut domiciliul comun niciodata in buletin ,dar noi avem locuinta comuna,mai exact locuim fara forme legale,cu chirie in orasul z.
Pot sa bag divort la judecatoria din orasul z ?
Da, puteti introduce actiunea la judecatoria in a carei raza teritoriala locuiti impreuna in fapt deci fara forme legale.