avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate GHIGU

Activitate GHIGU

N-am primit motivatia. Azi mi s-a transmis doar rezolutia Primarului de Sector care este ""NU"" si ca se transmite adresa catre institutia care mi-a solicitat transferul, respectiv Primaria Municipiului Bucuresti! Atat. Ce se poate face in continuare, avand in vedere ca doresc sa ma transfer , fiind solicitat in acest sens si oferindu-mi-se conditii mult mai avantajoase?
Nu mi se aproba de catre conducerea institutiei publice la care lucrez ca functionar public cererea de transfer la alta institutie publica, desi aceasta din urma mi-a dat acordul. Ce pot face in continuare pentru a se realiza acest transfer? Multumesc
Este obligatorie sau nu montarea pana la 31.12.2016 a repartitoarelor de caldura in imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică (art.10, alin. 5 din legea nr.121/2014) ?
Ce presupune aceasta actiune in instanta pentru ca eu sa pot deveni tutore, adica ce acte sunt necesare pentru instanta?
Pe scurt: cumnatul si sora mea, casatoriti legal, locuiesc in Statele Unite, fiind cu dubla cetatenie (americana si romana) si avand un baiat in varsta de 21 ani, care tocmai a sosit in Romania. Aici in Bucuresti locuia la mama cumnatului meu (82 ani), aceasta suferind aseara un atac cerebral, fiind transportata la spital cu salvarea. Pronosticul medicilor a fost atac cerebral cu pareza partea dreapta si pierdea facultatilor mintale, nemairaspunzand la nici un stimul. Mai mult ca sigur dupa externare femeia va trebui internata intr-un camin de batrani cu ingrijire medicala permanenta. Cum se poate proceda legal ca cineva (eu-- fratele norei dansei) sa poata avea drept de semnatura pentru administrarea temporara a problemelor medicale, precum si a relatiilor bancare sau de natura administrativa.Precizez ca nici cumnatul meu sau sora mea nu pot veni momentan in Romania. Multimesc anticipat pentru ajutor juridic!
Multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns la intrebare. LA MULTI ANI !
Buna seara!
Sunt divortat din 2008 si ambii copii minori mi-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Dupa divort, fosta sotie nu a mai luat in nici un fel de legatura cu copiii, refuzand sa plateasca si pensia de intretinere la care a fost obligata, in ciuda tuturor plangerilor penale pe care le-am facut. Parchetele care au solutionat aceste plangeri au dat N.U.P. motivand ca fosta sotie nu are nici un fel de venit si nici nu este posesoare de casa sau terenuri. Eu am posibilitatea sa-l trimit in SUA pe baiatul cel mare (in octombrie a.c. a implinit 17 ani), pe perioada vacantei scolare in vara 2011, la sora mea care este stabilita definitiv in Las Vegas-SUA. Intrebarea este daca baiatul pleaca nu cu mine, ci insotit de un adult (in speta fata in varsta de 21 ani a fratelui meu), cu bilet dus-intors si in baza unei invitatii oficiale din partea sorei mele, in acest caz este nevoie si de semnatura fostei mele sotii? Si daca da, ce se poate face deoarece aceasta refuza sub orice forma sa dea semnatura?
Multumesc anticipat!
Multumesc mult!
Sunt divortat din 2008, iar cei 2 copii minori rezultati in urma casatoriei mi-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Intrucat fosta sotie nu mai vrea sa stie nimic despre copii din momentul terminarii divortului, refuzand sa plateasca si pensia de intretinere catre ei (motivand ca nu are nici un fel de venit), as dori sa deschid o actiune de decadere din drepturile parintesti a acesteia. Motivez acest lucru prin faptul ca vreau sa nu mai avem nevoie de semnatura ei in cazul in care as dori sa ies din tara, ca turist insotit de copii (semnatura pe care nu vrea deloc sa o acorde). Este posibila aceasta decadere din drepturi si, daca da, ce acte sunt necesare pentru deschiderea acestui proces? Multumiri anticipate.