Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accident vascular cerebral - administrarea temporara a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accident vascular cerebral - administrarea temporara a problemele de natura administrativa

Pe scurt: cumnatul si sora mea, casatoriti legal, locuiesc in Statele Unite, fiind cu dubla cetatenie (americana si romana) si avand un baiat in varsta de 21 ani, care tocmai a sosit in Romania. Aici in Bucuresti locuia la mama cumnatului meu (82 ani), aceasta suferind aseara un atac cerebral, fiind transportata la spital cu salvarea. Pronosticul medicilor a fost atac cerebral cu pareza partea dreapta si pierdea facultatilor mintale, nemairaspunzand la nici un stimul. Mai mult ca sigur dupa externare femeia va trebui internata intr-un camin de batrani cu ingrijire medicala permanenta. Cum se poate proceda legal ca cineva (eu-- fratele norei dansei) sa poata avea drept de semnatura pentru administrarea temporara a problemelor medicale, precum si a relatiilor bancare sau de natura administrativa.Precizez ca nici cumnatul meu sau sora mea nu pot veni momentan in Romania. Multimesc anticipat pentru ajutor juridic!
În acest caz trebuie instituită tutela asupra persoanei în cauză. Trebuie formulată o acțiune în instanță și să solicitați instanței numirea dvs ca tutore.
Ce presupune aceasta actiune in instanta pentru ca eu sa pot deveni tutore, adica ce acte sunt necesare pentru instanta?
Dvs. nu sunteti ruda decat prin alianta, iar doamna are un fiu. Aveti nevoie si de acordul fiului doamnei respective. Toate demersurile ar trebui facute cumva, in numele dansului.
Doamna trebuie evaluata pt determinarea pierderii discernamantului, care sa justifice necesitatea unui tutore si stabilirea acestuia.
Multumesc mult