avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1912 soluții astăzi
Forum Activitate Ely S

Activitate Ely S

Corect! Pentru ca feciorul sa nu aiba ce mosteni inseamna ca parintele nu se recasatoreste, nu are nimic pe numele sau?
Doreste ca unul dintre cei 3 copii sa nu il mosteneasca. Poate face acest lucru?
Personal as face vanzare cumparare catre fiu si introducere in contract clauza de ramanere in spatiu pentru ambii soti. Puteti avea raspuns exact discutand cu un notar.
Copii majori ai iubitului si-au primit mostenirea legal. Fosta sotie, mama copiilor este decedata, s-a dezbatut succesiunea.
1. Ce trebuie facut pentru ca iubitul, concubinul sa ma mosteneasca (fara a ma casatori)?
2. Ce trebuie facut ca la o eventuala casatorie, cu acesta, sa ma mosteneasca doar el, fara copii sai - care si-au primit partea de fel.
3. ce trebuie facut ca dupa moartea ambilor, a mea si a concubinului sa donez totul unui centru ales.
Multumesc, am inteles.
Cumparatorul exista, isi va asigura fiul care acum are 11 ani. Legea permite sa adaug conditia de a nu ma deranja pe timpul vietii?
Exista cineva cu aceasta experienta care poate adauga un comentariu?
In timpul vietii vreau sa vand cu contract de vanzare cumparare apartamentul meu al carui unic proprietar sunt, doresc 50% din valoarea sa, de la cumparator la momentul vanzarii si nu am nicio pretentie de intretinere, inmormantare, etc. Cumparatorul va intra in posesie imediat dupa decesul meu.
Este posibil?
Ma pot adresa notarului?
Nu am copii, nu mai am parinti si nici frati; am verisori.
Am scris, concubinului meu.
Concubinul meu are un copil major din casatorie, sotia decedata ( pe care l-a despagubit prin sulta la vanzarea bunurilor sale mobile si imobile). Doresc sa ma mosteneasca in cazul decesului meu. Pot folosi liberatiune sau mostenire pentru
a lasa lui, doar lui, tot ce am fara a avea drept copilul sau la mostenirea lasata de mine mai apoi, dupa decesul sau? As putea lasa dupa decesul sau, mostenire un imobil unei case de copii de exemplu?