avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate GoldenLiar2

Activitate GoldenLiar2

Buna ziua, vin la dumneavoastra cu urmatoarea speta -

Am avut un accident in Decembrie 2022 soldat cu vatamare corporala.
Politia a stabilit in cadrul anchetei lor faptul ca incidentul in cauza a fost culpa comuna: cealalta parte implicata in incident nu a respectat letgislatia cu privire la acordarea proprietatii, insa politia a spus ca eu nu as fi respectat regimul legal de viteza - in dosar, acestia nu au specificat cu cat as fi depasit viteza legala, cum ar fi ajuns la concluzia respectiva, sau ce impact ar fi avut aceasta presupusa depasire a limitei de viteza asupra incidentului propriu-zis.

Am depus, prin avocat, o plangere prim-procurorului impotriva solutiei de clasare a dosarului, specificand clar ca interesele mele au fost lezate prin solutia la care au ajuns acestia. Au trecut insa aproape 3 luni de atunci si nu am primit nici un fel de raspuns.

Acum cu privire la despagubiri - pentru ca aici este problema reala - cealalta parte implicata in accident avea asigurare la Euroins, asa ca a trebuit sa apelez la FGA pentru despagubire. Intrucat nu am primit vreun raspuns de la procuror, ma asteptam sa primesc 50% din valoarea despagubirii.

Cererea mea de plata la FGA insa era in valoare de 110.000 de lei, bazata pe un deviz de reparatie in valoare de aproximativ 140.000 de lei (din cate am inteles, la regie proprie nu se plateste valoarea TVA-ului). Astfel, ei au platit doar 35.000 de lei, semnificativ mai putin decat 50% din valoarea prejudiciului.

Intrebarile mele sunt urmatoarele - si ma simt nevoit sa le pun aici pentru ca avocatul meu nu pare prea implicat si cred ca sunt nevoit sa il schimb -

1. Ce trebuie sa fac cu FGA-ul pentru a mari valoarea despagubirii?
2. Care e termenul in care procurorul trebuie sa raspunda la plangere si sa o solutioneze? E normal sa dureze 3 luni? Cat dureaza in mod normal?
3. Trebuie sa ma duc in instanta? Trebuie sa iau legatura cu cei de la FGA? Daca da, ce trebuie sa le zic? Sunt complet pierdut aici, si avocatul nu ma ajuta.

Multumesc.
Buna ziua,

Vin la dumneavoastra cu o intrebare destul de clara, dar sunt extrem de stresat pe tema asta.

Am avut in Decembrie un accident rutier care s-a soldat cu vatamarea corporala a unei persoane, aceasta insa s-a dus doar la un spital pentru control si atat. Implicit, nu s-a depus plangere penala si dosarul s-a clasat.

In solutia pe care am primit-o de la procuror, celalalt sofer este notat ca incalcand art 57 din OUG 195/2002 (neacordare de prioritate), iar eu sunt notat ca incalcand art 48 din OUG 195/2002 (nerespectarea regimului legal de viteza/neadaptarea vitezei la conditiile de drum).

In dosar, nu apare nicaieri vreo estimare a vitezei mele, cum ar fi fost dedus faptul ca aveam viteza, sau cum ar fi contribuit viteza mea la accident. Am depus deja plangere la prim-procuror legata de solutionara acestuia, nu sunt de acord cu asumarea oricarui fel de culpa in accidentul in cauza.

Am si depus solutia dosarului primita prin posta la politie, asa ca intrebarea mea este urmatoarea: sunt pasibil de retinerea permisului de conducere pentru 180 de zile conform art 103 d) din OUG 195/2002? Legea spune clar ca pentru a se dispune sanctiunea asta, regula de circulatie incalcata trebuie sa fie una pentru care se retine permisul in mod normal (fara producerea unui accident). Insa singurul mod in care permisul se poate retine pentru viteza - din interpretarea mea de habarnist - este doar daca depasirea acesteia este cu peste 50 km/h peste viteza legala, iar aceasta trebuie constatata OBLIGATORIU cu aparatul radar.

Intrebarea mea e simpla: e vreo sansa sa mi se retina permisul 6 luni? Daca da, ce cai de atac am?

Multumesc
Da, eu am fortat incuietoarea... Pentru ca respectivul a incercat sa intre peste mine. In casa. Prietena mea se intorcea acasa in acel moment si a fost martora la toata scena. Izolarea fonica este proasta in bloc, dar eu nu incerc sa intru peste vecinii de deasupra mea pentru ca ei merg in casa.

ynocentta a scris:

Este greu sa demonstrati ca vecinul este responsabil pentru ca dv ati fortat incuietoarea
Incuietoarea putea sa fie defecta anterior evenimentului sau se putea defecta datorita manevrarii brutale in legatura sau nu cu actiunile vecinilui
Este de preferat sa indepartati sentimentele de razbunare sa incercati sa respectati normele de convietuire in imobilele de locuit in comun
Exista imobile de locuit in comun unde izolatia fonica este deficitara din constructie
In blocurile de locuit in comun pot locui cetateni de diferite varste,cu eventuale afectiuni care sa fie mai sensibili la disconfortul fonic
Pentru indepartarea situatiilor neplacute ar fi de preferat sa realizati izolarea fonica si astfel eliminati eventualul disconfort denuntat de catre vecin


Buna ziua tuturor,

Am probleme cu un vecin. Sunt un student de 20 de ani care locuieste intr-un bloc din centrul Bucurestiului cu prietena lui. Acest vecin mi-a batut de multe ori la usa spunand ca, citez, "tropai prin casa". Mi-a chemat politia la usa intr-o seara in care invitasem cativa prieteni la mine. Recent, a venit iar la usa intr-un mod agresiv si a sunat continuu la sonerie timp de 10 minute, pana s-a ars (nu am reusit sa repar asta). Ultima patanie insa s-a petrecut acum vreo 10 zile, cand mi-a venit intr-o vineri dupa masa sa imi bata iar la usa spunandu-mi ca tropai. L-am intrebat daca este acelasi vecin care a sunat la politie, a raspuns cu aroganta ca da, moment in care am incercat sa ii trantesc usa in fata. El s-a proptit in usa, incercand sa ma blocheze. Eu am fortat incuietoarea cu scopul de a inchide usa, si incuietoarea s-a stricat. A mai mers cateva zile, pana cand am venit intr-o zi acasa si incuietoarea nu mai functiona si usa nu se mai deschidea. Am chemat niste mesteri care au venit si mi-au dat o gaura prin incuietoare ca sa pot sa intru din nou in casa, "serviciu" pentru care mi-au facturat 600 de lei. Yala si butucul nou au fost si ele inca 100. Aici vine intrebarea: ce fel de recurs legal am, viabil din punct de vedere financiar, pentru a recupera aceasta suma de bani? Prefer sa nu il dau in judecata, deoarece sunt destul de sigur ca m-ar costa semnificativ mai mult decat valoarea prejudiciului pe care mi l-a cauzat. Tin insa mortis sa recuperez acesti bani, pur si simplu din razbunare, deoarece a fost extraordinar de stresant si abuziv fara nici un fel de motiv. Ce optiuni am?

Multumesc tuturor
Salut tuturor,

Am trecut astazi (28.06.) traseul in Bucuresti. Din pacate plec din oras luni (1.07) si desi nu am neaparata nevoie de el, merg la mare cu niste prieteni si mi-ar placea sa conduc. As dori sa stiu care este expunerea mea legala daca merg cu hartia de la examen, care imi are poza si pe care scrie admis. Daca asta aduce niste riscuri insa, as vrea sa stiu ce variante am pentru a putea urca la volan mai repede, daca exista vreuna.


Multumesc anticipat