Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Absolvit examen practic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Absolvit examen practic

Salut tuturor,

Am trecut astazi (28.06.) traseul in Bucuresti. Din pacate plec din oras luni (1.07) si desi nu am neaparata nevoie de el, merg la mare cu niste prieteni si mi-ar placea sa conduc. As dori sa stiu care este expunerea mea legala daca merg cu hartia de la examen, care imi are poza si pe care scrie admis. Daca asta aduce niste riscuri insa, as vrea sa stiu ce variante am pentru a putea urca la volan mai repede, daca exista vreuna.

Multumesc anticipat
Fituica de la examen nu are nici o valoare legala!!!
Consecintele, in cazul in care veti fi controlat, vor fi cele aplicabile pt conducerea fara permis:

"Art. 335 - Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."