avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2183 soluții astăzi
Forum Activitate butcrysty

Activitate butcrysty

Protejarea investitiei intr-un imobil ca care nu esti proprietar?

Buna ziua ,
Am investit o suma consistenta in casa proprietate privata a socrilor.
Sotia este singura la parinti si ea va mosteni totul pana la urma , dar mai sigur pentru a ne proteja investitia am dori sa facem ceva acte la notar , astfel incat sa nu ne pierdem increderea unul in celalalt , dar sa fim si asigurati ca la o oarecare cearta nu ne lasa fara acoperis deasupra capului.

Exista un anume contract care se poate face in cazul asta? Uzufruct vojager in numele nostru?
Care ar fi o solutie frumoasa si eleganta in acest caz? mersi.
Ok . Multumesc frumos.
Buna ziua,
exista vreo lege anume prin care pot sa duc sotia/sotul in delegatie cand sunt delegat de la societatea la care lucrez pe o perioada mai lunga ? (> 60 de zile).
Daca sotul este plecat in delegatie , dupa cat timp poate veni acasa , sau as isi duca sotia la el?

Buna stiu ca in strainatate este o lege prin care daca, sotul /sotia este plecata de acasa pentru un termen mai mare de 30 de zile , atunci acestiia au dreptul sa se viziteze.

Este o asa lege si pe la noi in Romania , sau depinde de bunul simt al angajatorului cat te tine plecat de acasa.

Mersi mult de ajutor !
Am inteles,
Multumesc frumos de raspuns.
Conform codului muncii / legislatiei in vigoare , ce compensatie ar trebuie sa primeasca un angajat in cazul in care a calatorit in interes de serviciu intr-o zi de Sambata?
Zile libere? zile libere+ alte compensatii?
Aceeasi situati si pentru orele suplimentare petrecute cu caltoria , in timpul saptamanii?

Multumesc frumos!
Ana Maria Coman,
Am scris o plangere/ sesizare prin email direct la presedintele institutiei , prin care am cerut rapsuns oficial, repectiv o motivare prin care sa explice ce s-a intamplat , cum de nu am primit banii de atat vreme ; De asemenea le-am adus la cunostiinta faptul ca , comit o ilegalitate , depasind termenul de 30 iunie 2019.

Ieri am primit toti banii in cont... ;)

P.S: Romania este tara in care nimica nu se face de la sine , ci doar prin amenintari , somatii , plangeri si certuri cu personalul angajat (de obicei bugetar) ... de acolo si vorba "Romanului pana nu-i dai sut in fund , nu face pas inainte" ;)

Multumesc frumos pentru raspuns oricum!
Hotarare Judecatoreasca din 2017 - a curtii de apel Oradea - depusa la Agentia Fondului de Mediu - am asteptat pana la 30 iunie , termen care este obligatoriu pentru restituirea taxei auto .. si nici macar nu stiu unde imi este dosarul , ma plimba de la economic la general si tot asa .
Ce se paote face? Sa mai deschid un proces?