avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate Christakitty

Activitate Christakitty

Va multumesc din suflet..sarbatori fericite


Cornel Vasile a scris:

Nu sunteti obligata sa va intoarceti la acelasi loc de muncade unde ati intrat in CCC ....ce ati inteles, este gresit .....legea nu prevede vreo sanctiune in sarcina dvs pentru faptul ca nu reveniti la acel loc de munca.

Va multumesc din suflet...multumesc frumos de ajutor! Sarbatori fericite

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
In lege nu este specificat ca trebuie sa reveniti la acelasi loc de munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie ( asa se numeste legal indemnizatia de care vb.) pana implineste copilul 3 ani ( 4 in cazul celui cu handicap)
Trebuie sa reveniti la munca ( nu cnteaza locul de munca) cu cel putin 60 de zile inainte ca cel/a mic/a sa implineasca 2 ani pentru a beneficia de acest stimulent.
Actele pentru acest stimulent se depun tot la primaria de domiciliu asa ca puteti lua legatura cu dumnealor si intreba de ce acte aveti nevoie, cand si cum le depuneti.
Reveniti cu intrebari daca aveti nelamuriri.


Ok..va multumesc din suflet!

Cornel Vasile a scris:

Ati inteles gresit ... Va puteti relua activitatea la alt angajator.

Buna ziua,am si eu o intrebare,nu stiu cum sa procedez...in curand va trebui sa ma intorc la munca din concediu crestere copil,si nu as vrea sa ma intorc la acelasi loc de munca ptr ca mi am gasit in alta parte mai bine. Am inteles ca sunt obligata sa ma intorc la acelasi loc de munca,daca ma intorc mai devreme de a implini copilul 2 ani.nu as vrea sa ma intorc acolo..va multumesc ptr ajutor.o zi buna si sărbători fericite linistite alături de cei dragi
Buna ziua,am si eu o intrebare. Deocamdata sunt in concediu crestere copil,mai am vreo 10 luni ,pana ar trebui sa incep munca,adica pana ca,copilul sa implineasca vrsta de 2 ani.am o intrebare..sunt obligata intr un fel sau altul sa ma intorc la acelasi loc de munca anterior?acelasi patron??eu mi am gasit in alta parte si as fi dorit sa incep direct acolo,dar am inteles ca daca nu ma duc tot la locul de munca anterior,numai beneficiez de catva la suta din indemnizatie pe o perioada de timp..inca 2 ani sau 1 an .nu stiu exact,va multumesc frumos,scuze de deranj,o zi buna
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Ok..multumesc frumos,si cand anume se face plata? Si cat? Mulțumesc

Editare : citare raspuns anterior
Buna seara,am si eu o intrebare,lucrez la un salon de infrumusetare,sunt gravida,dupa data de 5.11.2019 am intrat in co prenatal,maine se inchide luna, inca nu am nascut,as dori sa stiu daca primesc vreun ban pe luna aceasta si cand si de la cine...de la stat sau de la patron?? Si cat anume? Sigur ma va refuza si va spune ca nu trebuie sa imi plateasca. Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu medical
Multumesc din suflet

Cornel Vasile a scris:

Intrarea in concediul medical o decideti dvs si medicul de familie, nu angajatorul.

Răspuns la discuția Concediu medical
Am inteles,si daca mi as lua..mi ar dauna cumva la ceva?? Eu as dorii sa muncesc incontinuare pana cand pot..dar insista intr una cu CM ... multumesc din suflet

~stapuv~ a scris:

Nu ai inteles ce vroia angajatorul ... ea sa aduca CM si sa mearga in continuare la servici .... ca sa recupereze el ceva bani ... :)

Nu aveti ce sa platiti d-voastra. Daca pe timpul sarcinii va simtiti rau vorbiti cu ginecologul d-voastra si puteti lua concediu de risc maternal. Mai aveti dreptul la concediu pre/postnatal, asta e de 126 zile dar trebuie luate obligatoriu 42zile dupa ce nasteti.

Buna seara,lucrez intr un salon de infrumusetare, sunt gravida in 5 luni,si seful meu imi tot repeta de ceva timp sa incep sa ii aduc concedii medicale pana nasc,dar eu sa ma duc incontinuare la munca,pentru a si acoperii el darile catre stat (el imi tot spunea ca daca de maine numai pot venii la munca sunt obligata sa imi platesc cartea de munca pana nasc) ,si dupa lungi insistari din partea mea,ca nu mi se pare normal asa ceva,el a gasit o solutie,aceea de a i aduce concedii medicale pana nasc ( vezi domne banii care ar trebui sa ii dea statul,el zice ca nu o sa i dea nimic niciodata,din contra,sa isi recupereze banii..ca eu i am zis ca nu am de unde sa platesc din moment ce nu produc nici un leu atata timp..)...mi ar dauna cu ceva la indemnizatie la prenatal la cartea de munca?? Intreb ptr ca vreau sa scap o data de el cu povestea asta,iar medicul de familie a spus ca nu e de acord cu aceasta ilegalitate si ca nu imi da nimic din moment ce eu sunt apta de munca.nu vreau sa imi afecteze sau sa imi ingreuneze cu ceva...sa nasc sa fie totul bine apoi nici nu mai lucrez la el..never! Multumesc..