avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1446 soluții astăzi
Forum Activitate Luminita.Crisan

Activitate Luminita.Crisan

in aceste conditii trebuie sa ma intorc cu ani in urma si sa colectez acel TVA dedus la achizitie, nu?

multumesc mult!
de cand s-a modificat legislatia in acest sens, deoarece noi deduceam acel TVA la achizitie, pana in acest an? cei de la finante au zis ca am procedat corect.
Referitor la masinile achizitionate care se revand dupa reconditionare, cum pot face dovada ca sunt achizitionate in acest scop, astfel incat sa deduc TVA-ul?

Multumesc frumos pentru raspuns!

Buna ziua,

As dori sa intreb, si daca se poate sa-mi raspundeti documentat, daca la achizitia de masini in vederea dezmembrarii, se aplica taxarea inversa.
Daca da, de cand? Mentionez ca suntem societate de dezmembrari auto. Dar in situatia in care achizitionam masina si o revindem dupa reconditionarea acesteia?

multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.!
Buna ziua,

Persoana juridica neplatitoare de TVA inchiriaza un apartament pe Booking.com. Ulterior, va primi de la Booking o factura aferenta comisionului datorat/retinut.
Intrebarea este daca trebuie sa se inregistreze la Anaf pentru obtinerea codului special de TVA si plata acestuia catre bugetul statului. Imi puteti exemplifica printr-o monofragie contabila aceasta operatiune?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Am obtinut un imprumut de la societatea-mama cu o valabilitate de 6 luni. Imprumutul nu se ramburseaza la scadenta ci se prelungeste din nou cu 6 luni si tot asa. In aceste conditii se considera imprumutul ca fiind pe termen lung, corect?
Trebuie raportat acest imprumut la BNR sau nu? Dar in situatia in care firma din Romania acorda un imprumut unei societati externe din Grup, are vreo obligativitate in relatia cu BNR?

Multumesc!
Buna ziua,

as dori sa intreb daca se considera venituri obtinute din strainatate de rezidenti in conditia in care persoanele beneficiare ale acestor venituri incaseaza salariile de la firma din Romania, figurand pe statul de plata al acesteia. Aceste venituri se refactureaza societatii din Grup sub forma de prestari servicii, insa din contractual incheiat intre societatile partenere se subintelege ce reprezinta, de fapt, aceste sume.
Se declara aceste venituri separate ca fiind venituri obtinute din strainatate de personae rezidente sau nu?

Multumesc!
Buna ziua,

Avem un imprumut in valuta acordat de firma-mama din Finlanda. As dori sa stiu daca pentru dobanda capitalizata se plateste impozit pe nerezidenti sau doar se declara prin D207 la final de an?

Multumesc frumos!