avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate bepoveda

Activitate bepoveda

Răspuns la discuția poprire pe cont
Buna seara, sistemul de poprire este automat, pe baza CNP, pe toate conturile aferente cardurilor in cazul executarii silite si se executa imediat. In cazul in care ati ajuns la o intelegere cu executorul pentru va opri o suma de bani doar dintr-un anumit cont atunci celelalte conturi nu vor fi afectate.
Buna seara, doresc sa ma racordez la sistemul de distributie al gazelor naturale conform ordinului ANRE 178/2020 insa nici un distribuitor din regiunea mea nu este de acord sa respecte acest ordin practicand in continuare tarifele vechi pentru lucrarile de racordare - bransare, tarife ce se platesc in conturile firmei lor. Cererea mea a fost depusa acum 5 zile in urma, am platit costurile aferentei analizelor dar ei imi comunica ca trebuie sa suport toate costurile lucrarilor chiar daca sunt la o distanta sub 2000m de conducta de gaz intr-o zona unde vecinii au gaz necesitand doar o conducta de aprox. 200 metri lungime. I-am contactat telefonic si mi-au zis in prima faza ca nu stiu nimic de acest ordin iar cand am insistat mi-au zis ca este prea nou si abia lunile viitoare poate se va pune in practica deoarece nu a fost publicat in Monitorul Oficial sau ca nu sunt prevazute norme clare in acel ordin. Mie m-i se pare o minciuna si din acest motiv va cer voua sfatul plus ca nu stiu cum sa procedez.
Salut, se pare ca O.G. nr. 26/2000 nu a luat in calcul toate aspectele si consecintele ce pot afecta functionarea si structura unei asociatii si anume:
- in cazul in care un membru fondator paraseste tara fara sa anunte in timp util ceilalti membrii refuza participarea la adunarea generala, refuza orice comuncare inclusiv punerea la dispozitie a certificatului fiscal, ce pot face ceilalti membrii pentru a asigura unitatea functionala a asociatiei si ma refer in cazul deschiderii unui cont bancar, modificarii statutului sau alte actiuni ce necesita explicit actiuniile sau actele acelui membru plecat din tara care nu mai este interesat de asociatie si refuza orice fel de comunicare.
Probabil este o situatie rar intalnita in trecut dar care incepe sa apara din ce in ce mai des in ultimii ani dar nu multi se pricep la astfel de situatii evitand implicarea.
Multumesc si astept raspuns de la cei cu experienta in aceasta problema.