avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate Del2018

Activitate Del2018

Un funcționar bancar poate avea încheiat în paralel un contract de colaborare cu o firmă de brokeraj sau exista un conflict de interese? Mulțumesc
Bună ziua, copilul meu va împlini 2 ani în 9 mai 2020. În momentul de față mă aflu în concediu de creștere copil și sunt din nou însărcinată. Data probabilă a nașterii celui de al doilea copil este în jur de 15 aprilie 2020, deci în luna tatălui de CCC. Vă rog să îmi spuneți dacă eu pot conform legii sa fac o cerere către angajator, de prelungire a suspendării contractului de muncă, fără a trebui să mă întorc la lucru și să iau medical pentru o lună și apoi sa intru din nou în CCC pentru al doilea copil. Nu știu care este statulul meu fată de angajator în ultima lună, adică în luna tatălui, în situația mea. Mulțumesc.
Bună ziua, ma aflu în concediu creștere copil și nu mai doresc sa ma întorc la vechiul loc de munca ci doresc sa îmi deschid un pfa și sa primesc stimulentul de inserție 1) Cum sa procedez pentru a nu pierde stimulentul de inserție? 2) ca pfa ce condiții trebuie îndeplinite în aceasta perioada pentru a nu mi se retrage dreptul la stimulent? Mulțumesc