avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1675 soluții astăzi
Forum Activitate apedro

Activitate apedro

Angajat bugetar, auditul intern il efectueaza contabilul care deja a semnat CFP-ul "ca primarul", iar auditul din partea forului superior este compromis, deoarece "d-na care se ocupa de salarizare" este plina de relatii la acest nivel.


Multumesc.
Salarii calculate gresit (facute din rautate si binenteles in minus), sporuri neacordate desi de 2 ani exista acte legale pentru plata lor...nevirarea Cass-ului, plata hotarari judecatoresti fara a se calcula dobanda penalizatoare...samd
Amiabil nu am cum deoarece inculpatul e "de alta etnie" si e incarcerat pentru 4 ani. Deci, sa inteleg ca nu-mi ramane decat executorul judecatoresc?
Buna ziua ! La serviciul salarizare s-au constatat de catre angajati niste nereguli. cum si unde se poate cere un audit financiar? Este vorba de o institutie de stat.
Multumesc !
Buna ziua ! Am o intrebare: Sunt parte civila intr-un dosar de furt calificat. S-a pronuntat hotararea definitiva in data de 07.02.2024. Cum pot intra in posesia sumei ce reprezinta prejudiciul adus si recunoscut de inculpat ? Va multumesc !
Va multumim !
Multumesc pentru raspuns !
Banuiesc ca trebuie sa cerem sindicatului sa faca asta, pentru ca suntem mai multi beneficiari. Procesul l-a intentat sindicatul in numele nostru.
Deja am facut cereri individuale catre directiunea institutiei, la care n-am primit nici un raspuns (nici macar in termen legal). Se merge pe principiul "cainii latra, caravana trece".
Buna ziua!
In luna Iulie 2021 s-a dat o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, prin care un sindicat din invatamant a castigat drepturi banesti retroactive pentru plata sporului pentru conditii vatamatoare pe perioda Ian 2018-Oct 2019. Paratul este institutia de invatamant unde isi desfasoara activitatea acei membri de sindicat.
Intrebare: Cine trebuie sa puna in aplicare aceasta hotarare? Secretara refuza sa duca la indeplinire aceasta hotarare pe mptiv ca nu are un program de calcul al acestor sporuri. Directorul institutiei (ordonatorul de credite) este prietena cu secretara si o sustine.
Inca din Oct 2021 s-a primit (tot prin sindicat) buletinul de determinare prin expertizarea locurilor de munca de la DSP. Binenteles ca secretara nu doreste sa faca demersuri catre ISJ pentru deblocarea casutei de sporuri din Revisal.
Care ar fi cadrul legal prin care sa putem constrange aceste persoane sa puna in aplicare cele relatate mai sus?
Intrebare : Datele inscrise la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară sunt publice? Un vecin care isi dorea sa cumpere o proprietate pe care am achizitionat-o eu, mi-a spus ca a verificat la Oficiul de cadastru daca am contractul de vanzare-cumparare legal. Cica aceste informatii sunt publice. Asa sa fie?