avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate Luiza madalina

Activitate Luiza madalina

Mulțumesc mult.
Soțul meu avea contract pe Romania cu detașare pe Franța. Mașinile erau înmatriculate pe Romania și aveau asigurare . Însă pe Romania nefiind recunoscută pe Franța . La amiabila sotu ia dat celuilalt asigurarea dar sa dovedit că nu era valabilă pe Franța
BAAR au trimis către firmă în data de 28 mai 2020 . Care este mai exact termenul. Mulțumesc
Soțul meu fiind șofer a avut un accident cu mașina în Franța în 2016. Sau înțeles amiabil dând celuilalt asigurarea. Astăzi după 7 ani patronul la dat în judecată că asigurarea tirului nu era valabilă în Franța asigurarea fiind făcută în România și că cei de la Barr le au cerut 700 de euro despăgubiri. Mai pot cere acum banii după 7 ani. E vina soțului că nu aveau asigurarea legală
Bună ziua. Pot fi detasat in străinătate pe perioada de proba
Buna ziua. Ce inseamna mai exact pe statul de plata tichete valoare tichete deducere personala?
Mulțumesc mult

Cornel Vasile a scris:

În același timp nu poate fi și detasat și detașat.

Mulțumesc mult. Inca ceva. Delegarea este prevazuta in contractul de munca pentru ca eu am avut doar atestatul de detasare prelungit din 6 in 6 luni. Se poate face si delegare si detașare in acelasi timp

Cornel Vasile a scris:

Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

Buna ziua. Lucrez de doi ani la o firmă din Galați pe tir. In momentul angajari am mers la Galați pentru interviu unde ni sa spus ca vom lucra pe Franța curse Franța belgia olanda. Ajunsi in Franța am primit contractul pe romania plus atestat de detasare care prevede 35 euro diurna zilnica si 9 euro pe ora. In momentul în care dupa doi ani mi sa desfacut contractu abuziv si am cerut socoteala am descoperit ca de fapt eu nu am fost detasat ci delegat. Firma mi a aruncat in nas ordine de delegatie facute pe fiecare luna de pe 1 pe 30 ale lunii chiar si in luna cand eu am fost acasa. Nelamurirea mea este se poate face delegare 10 luni din an pentru ca eu am stat in franta si 7 luni si 4 luni lucru care reiese de pe cardul tahograf. Si nu am prestat nici macar o zi munca pe romania. Plus ca mi se spune ca atestatul de detasare este facut numai si numai pentru a circula pe franta
Buna ziua. Am un proces in instanta pentru diferenta de salarii neplatite. Mentionez ca am avut salariu pe tara din care sau platit lunar contributiile la stat si salariu de 9 euro pe franta plus diurna 35. Acum la efectuarea expertizei sau calculat veniturile in euro din care sau scazut veniturile in lei. Dar pe toata perioada delegarii am beneficiat de ambele salarii eu platind contributii lunar. Este normal sa scada leii