avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaA007

Activitate MihaelaA007

Buna ziua! Ma puteti ajuta va rog sa aleg forma juridica potrivita pentru activitatile pe care vreau sa le desfasor?
Vreau sa ofer servicii de suport clienti, social media marketing, actualizare si intretinere blog, site si suport pentru programe diverse (mailchimp, wordpress, si alte programe). Venitul lunar va fi intre 1500 si 2000 de euro brut in primele 6 luni.
Ma puteti sfatui care ar fi mai bine PFA sau SRL si ce cheltuieli cu taxele as putea avea?
Cat despre sediu social, poate fi o camera intr.un apartament luat prin prima casa? Trebuue sa iau acordul vecinilor?
Multumesc mult
Răspuns la discuția Sunt eligibil sa deschid PFA?
Sunt prea multe de mentionat si din pacate nu ma lasa sa pun comentariu asa mare aici..

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Propun sa ne prezentati in mod concret activitatile pe care doriti sa le desfasurati pentru a putea sa va oferim un raspuns.

Răspuns la discuția Intoarcere serviciu
In aprilie anul viitor, cand cel mic face 1 an si 11 luni

Cornel Vasile a scris:

Care este data de nastere a celui de-al doilea copil ?

Buna ziua! Va rog cum ma sfatuiti in situatia de mai jos? Sunt in concediu crestere copil si am anuntat ca ma voi intoarce la serviciu in noiembrie. Mentionez ca primul CIC mi s.ar termina in aprilie anul viitor. Din fericire am ramas insarcinata cu al doilea copil luna asta. Cum pot proceda in aceasta situatie? Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Sunt eligibil sa deschid PFA?
Ce solutie propuneti in acest caz, pt a putea desfasura activitatile mentionate? Cumva o alta forma juridica? Multumesc mult!

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Clasa N este destul de cuprinzatoare si o buna parte din aceste activitati nu se pot desfasura prin PFA.
Daca va referiti strict la CAEN 8211 aceasta activitate se poate desfasura prin PFA insa trebuie sa desfasurati toate activitatile prev aici nu doar una singura. In cazul dvs cred ca ar trebui sa va desfasurati activitatea la sediul clientului cu riscul ca ANAF sa va reincadreze ca activitate dependenta.

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa inteleg, daca se poate, daca intradevar sunt eligibila dpdv al deschiderii unui PFA.
Vreau sa desfasor activitatea din codul caen N, servicii de secretariat, servicii de suport, email (inbox) management dar si promovare social media. Am facut facultatea de stiinte economice, administrarea afacerilor si am lucrat la cateva firme ca asistent manager 2 ani, suport vanzari 3 ani, suport parteneri cu limba germana si am tinut si traininguri pentru agenti de vanzari. Ce parere aveti sunt eligibila sa deschid PFA in acest caz? Multumesc anticipat!